Wspomnienie o kombatancie 1. Armii WP

piątek, 9.12.2016 12:55 2236 0

Sierżant Michał Lingo

Urodzony 27.03.1919 roku we wsi Słojniki, powiatu Sokółka, województwa podlaskiego. Uczęszczał do zduńskiej szkoły. Przed wybuchem II wojny światowej pracował jako zdun, stawiając piece. Po agresji ZSRR w 1939 roku wraz ze swoim ojcem, który był sołtysem wsi, zostali zesłani na Syberię. Do 1943 roku wraz z ojcem byli przymusowymi robotnikami w kopalni złota a następnie w fabryce broni w mieście Iżewsk (znajdującego się w europejskiej części Rosji). Tamże wraz ze swym ojcem wstąpił w szeregi Armii Czerwonej walcząc z niemieckim agresorem.

Po utworzeniu w maju 1943 roku, 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Sielcach nad Oką, udokumentowawszy swoje polskie pochodzenie w 1944 roku wstąpił do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte walcząc w dniach 9–16 sierpnia 1944 roku pod wsią Studzianki, gdzie Brygada w której służył pod dowództwem gen. Jana Mierzycana odparła przeciwuderzenie niemieckich dywizji: 1 Dywizji Pancerno-Spadochronowej "Hermann Göring" oraz 19 i 45 Dywizji Grenadierów Pancernych . Następnie przez wyzwolenie Warszawy 17 stycznia 1945 roku jego szlak bojowy poprowadził w kierunku polskiego Bałtyku. Podczas ofensywy styczniowej brygada w której służył działała jako awangarda sił głównych 1 Armii Wojsk Polskiego. Uczestnicząc w działaniach zaczepnych 1 Armii WP w kierunku Bałtyku, brygada 20 lutego wkroczyła do Wierzchowa, 24 lutego do Osieka, a dalej do Złocieńca i Bierzwnicy.

W kolejnych miesiącach, będąc w podporządkowaniu różnych radzieckich związków operacyjnych, uderzyła min. na Wejherowo i wspólnie z nimi zajęła te miasto. Od 12 do 17 marca brygada toczyła walki o Janów. W okresie 26—28 marca uczestniczyła w wyzwoleniu Gdyni. Końcowym etapem działań 1 BPanc był udział w zdobyciu Gdańska, gdzie częścią swoich sił toczyła zacięte walki uliczne.

Zakończywszy swój szlak bojowy w Gdańsku, sierżant Michał Lingo wraz ze swoimi towarzyszami broni tj. Kazimierzem Janusz, Janem Chodoniem, Janem Nowosadem przybyli na Ziemie Odzyskane i osiedlił się we wsi Uciechów i Dobrocin powiatu Dzierżoniowskiego.

Michał Lingo po wojnie zajął się pracą na gospodarce w Uciechowie, czynnie zaangażowany był w działalność dzierżoniowskiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Wraz ze swoimi frontowymi kolegami tj. płk Kwoką jeździł na uroczyste spotkania pod Studzianki Pancerne, które były okazją do spotkania się uczestników walk o tą wieś. Większość pamiątek po sierżancie Lingo w postaci dokumentów i odznaczeń została przekazana przez rodzinę do Izby Pamięci Gimnazjum Gminnego im. księdza Jana Melca w Dzierżoniowie.  

 

Marek Zatorski

Dodaj komentarz

Komentarze (0)