Wniosek o emeryturę z datą wsteczną tylko podczas pandemii

czwartek, 16.9.2021 08:54 604 0

Pandemia sprawiła, że wiele osób pomimo tego, że już osiągnęło wiek emerytalny miało utrudnioną możliwość złożenia wniosku o wypłatę emerytury. ZUS w czasie pandemii wprowadził dla klientów wiele ułatwień w tym także możliwość przyznania emerytury z datą wsteczną.

Osobom, które w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19 zgłoszą wniosek o ustalenie lub ponowne ustalenie wysokości świadczenia, na ich żądanie wyrażone w formie oświadczenia, ustalenia albo ponownego ustalenia tej wysokości dokonuje się od dnia, w którym zostały spełnione warunki, nie wcześniej niż od dnia  1 marca 2020 r.  

- Ta możliwość dotyczy wyłącznie tych osób, które wiek emerytalny osiągnęły przed wybuchem pandemii lub w jej trakcie i nie złożyły z tego powodu do tej pory wniosku – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Aby było to możliwe, klient musi do składanego obecnie wniosku dołączyć oświadczenie, w którym wyrazi wolę, aby świadczenie zostało przyznane lub przeliczone z datą wsteczną. W tej sytuacji należy skorzystać z przygotowanego przez ZUS gotowego formularza - druku oświadczenia ERO – dodaje.

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz.374, 567 i 568) nie przewiduje możliwości wskazywania daty, od której osoba uprawniona mogłaby żądać  ustalenia lub ponownego ustalenia wysokości świadczenia.

- Od razu wyjaśniam, że wypełniając wniosek  nie można wskazywać konkretnego terminu,  od którego ma zostać przyznana  lub przeliczona emerytura, ZUS po złożeniu wniosku ERO - przyzna  lub przeliczy emeryturę od dnia istnienia prawa do świadczenia, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020r - przestrzega Kowalska-Matis.  – Ustawa nie pozwala na dowolne wybieranie terminu, dlatego należy korzystać z gotowych formularzy ZUS żeby uniknąć błędu – wyjaśnia rzeczniczka.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)