SZKOŁA JAZDY JAZDA Z DROZDEM

czwartek, 29.2.2024 01:09 1661

Szkolimy na samochodach z manualną, lub automatyczną skrzynią biegów.


Posiadanie prawa jazdy ułatwia życie i otwiera nowe możliwości. Co do tego nikt nie ma wątpliwości, dlatego właśnie realizujemy kursy prawa jazdy. Posiadanie prawa jazdy, zarówno na "manual" jak i na "automat", to ogromna radość i zmiana stylu życia dla osób, które właśnie zdały egzamin.

Co przemawia za zrobieniem kursu na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów?

W obecnej rzeczywistości motoryzacyjnej trend idzie w kierunku automatyzacji i poprawy warunków prowadzenia pojazdów za pomocą automatycznych skrzyń biegów. Warto wspomnieć, że automatyczna skrzynia biegów sięga swoimi korzeniami do 1904 roku, kiedy to powstała w Bostonie. Obecnie w Stanach Zjednoczonych prawie 90% kierowców decyduje się na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów.

Prowadzenie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów jest prostsze i wymaga mniejszej koncentracji, co ułatwia proces nauki jazdy. Zmiana biegów, ruszanie czy jazda "pod górkę" w "automacie" nie sprawiają problemów. Auto rusza płynnie, nie gaśnie, a biegi zmieniają się automatycznie. Kursanci zazwyczaj przejmują się najbardziej, gdy auto zgaśnie, lub ktoś trąbi. W "automacie" jest mniejszy stres, co pozwala skupić się na obserwacji drogi i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy.

Jaka jest wada kursu na "automat"? Na pewno wyższy koszt szkolenia i mniejsza dostępność ofert nauki jazdy na automatach. Ponadto, jeśli ktoś chce później rozszerzyć swoje uprawnienia na "manual", musi ponownie zdać egzamin praktyczny na pojazdach z manualną skrzynią biegów. Drugi egzamin może być mniej stresujący dla osób, które już mają doświadczenie w prowadzeniu pojazdów automatycznych, jednakże warto zastanowić się, czy osoby, które nauczyły się prowadzić "automat", będą chciały przesiadać się na "manual".

--------------------------------------------------------------------------------------------

POSŁUCHAJ PODCASTU Nauka jazdy i egzamin na automacie – Rozmowa z Januszem Drozdem

--------------------------------------------------------------------------------------------

Czy prawo jazdy na "automat" wyklucza możliwość szkolenia na wyższe kategorie prawa jazdy C i D (samochody ciężarowe i autobusy)?

Absolutnie nie. Zgodnie z "Ustawą o kierujących pojazdami", osoba szkoląca się na samochodzie ciężarowym lub autobusie z automatyczną skrzynią biegów i zdająca egzamin na takim pojeździe może prowadzić pojazdy zarówno z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów. Przykładowo, kierowca posiadający uprawnienia na samochód ciężarowy z automatyczną skrzynią biegów (kat. C) może prowadzić pojazdy z manualną skrzynią biegów. Jest to możliwe, choć moim zdaniem stanowi to pewien paradoks.

W naszej szkole "Jazda z Drozdem" od dwóch lat prowadzimy szkolenia na pojazdach z automatyczną skrzynią biegów. Jeśli chcesz zrobić prawo jazdy, u nas masz możliwość wyboru auta szkoleniowego z "automatem" lub "manualem".


Janusz Drozd kierownik szkoły jazdy Jazda z Drozdem instruktor z uprawnieniami egzaminatora


Zapraszamy na stronę www.jazdazdrozdem.pl