komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

środa, 24 kwietnia 2019

Horacego, Feliksa

Sprawdzą zwolnienia lekarskie nauczycieli z Bielawy?

czwartek, 11.4.2019 11:00 , komentarze: 227 , odsłony: 24124
kategorie artykułu:

Rośnie napięcie w Szkole Podstawowej nr 10 w Bielawie. Rodzice są zbulwersowani, że dzieci na ostatniej prostej edukacji w gimnazjum zostały porzucone przez swoich nauczycieli. Słychać głosy, że organ prowadzący jak i ZUS powinni przeprowadzić kontrolę związaną z zachorowaniem pedagogów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rodzice gimnazjalistów w tej sprawie poprosili anonimowo o interwencję ZUS.

CZYTAJ: Egzamin gimnazjalny w Bielawie "wisiał na włosku"!

- W ostatnich dniach nie obserwujemy na razie żadnego negatywnego trendu w zakresie nagłego zwiększenia ilości zwolnień lekarskich w żadnej grupie zawodowej. Oczywiście ZUS jest zobowiązany do kontroli osób na zwolnieniach lekarskich wszystkich środowisk a więc także nauczycielskich, ale proszę pamiętać, że każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 osób – a do takich pracodawców należą szkoły - ma prawo sam przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia, czyli upoważnić osoby, które w czasie wizyty w domu pracownika sprawdzą, w jaki sposób wykorzystuje on swoje zwolnienie lekarskie. Pracodawca może się także zwrócić do nas o przeprowadzenie kontroli - wtedy to urzędnik przeprowadzi kontrolę i zawiadomi pracodawcę o jej wynikach. Jeżeli stwierdzi w trakcie kontroli, że pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem to zostanie on pozbawiony prawa do zasiłku za cały okres, na który wystawione jest eZLA.  Wystawione zwolnienie może także skontrolować (dokumentację) lekarz orzecznik i w razie wątpliwości zaprosić chorego na badanie kontrolne do ZUS. Są pewne standardy czasu trwania schorzeń i w oparciu o nie weryfikujemy długość zwolnienia. Zaznaczam, że ZUS prowadzi kontrolę zwolnień przez cały rok. Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo zwolnień długoterminowych, a także osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały ze zwolnienia nieprawidłowo. Część zwolnień typujemy też do kontroli losowo, więc każde może być sprawdzone. Prowadzimy także kontrole na wniosek pracodawców, u pacjentów lekarzy wystawiających duża liczbę zwolnień, u osób korzystających często, że zwolnień, w lokalizacjach gdzie występuje dużo zwolnień, u osób, którym już skracaliśmy zwolnienie - mówi Doba.pl Iwona Kowalska - Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Do sprawy odniósł się Miejski Zarząd Placówek Oświaty, który informuje że nauczycieli na zwolnieniu lekarskim może skontrolować dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona.

- W odniesieniu do Państwa publikacji dotyczącej przeprowadzenia przez organ prowadzący kontroli zwolnień lekarskich w placówkach oświatowych uprzejmie informuję, że podmiotem uprawnionym do kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia przez pracownika  jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona. Jednocześnie informuję, że pracodawcą dla nauczyciela, w tym również nauczyciela zajmującego stanowisko kierownicze w szkole jest dyrektor danej szkoły - czytamy w piśmie Miejskiego Zarządu Placówek Oświaty w Bielawie.

Apelujemy o wzajemny szacunek, pamiętaniu o dobru dzieci i niedofinansowaniu oświaty. Wierzymy, że przez dialog można dojść do konsensusu, czego wszystkim stronom życzymy.
 

 

Wasze komentarze

Dziękujemy wicedyrektorom szkoły!
czwartek, 11.04.2019 15:26 autor: O co chodzi?
Niby za co?
czwartek, 11.04.2019 21:14 autor:
Bo to oni wzięli zwolnienia lekarskie!
piątek, 12.04.2019 00:05 autor: O co chodzi?
Jak to ,,wzieli'? Zwolnienia L4 lekarz wystawia chorym osobom.
poniedziałek, 15.04.2019 14:38 autor: kf
,,Corobowe" za niezaplacona wyplate.
poniedziałek, 15.04.2019 14:41 autor: k
to wszystko przez prezesa który ma uraz do nauczycieli
sobota, 13.04.2019 16:42 autor: emeryt44
Trzymam za nauczycieli kciuki. Niech wam się uda.
sobota, 13.04.2019 08:41 autor: M
Napisał: NAUCZYCIEL.
sobota, 13.04.2019 08:56 autor: autor
Popieram strajk. Nauczyciele nie dajcie sie!
sobota, 13.04.2019 08:20 autor: Aneta
Widać, że do szkoły było Ci nie po drodze.
piątek, 12.04.2019 12:29 autor:
To są pazerne lenie bez wstydu.
piątek, 12.04.2019 10:18 autor:
Zabrać kartę nauczyciela leserom
piątek, 12.04.2019 21:50 autor: Rodzice sp 10
Tylko POstkomuna jest z wami nierobami ...
piątek, 12.04.2019 08:37 autor:
A za czym jest PiS (Pazerni i Skorumpowani) ?
piątek, 12.04.2019 08:43 autor: Autor
Powiedział co wiedział to nie PO wiec to ESBEK...
piątek, 12.04.2019 09:42 autor: Jerzy
Jakie morderstwo?
piątek, 12.04.2019 08:52 autor:
Jak nauczycielom mało to masę jest ofert pracy więc może...
czwartek, 11.04.2019 15:58 autor: Autor
Pierdu ,pierdu
czwartek, 11.04.2019 16:01 autor: P.
No nie pierdu - taka prawda
czwartek, 11.04.2019 18:55 autor:
Gówno prawda!
czwartek, 11.04.2019 19:02 autor:
Ale prawda
piątek, 12.04.2019 09:20 autor:
BRAWO
czwartek, 11.04.2019 12:44 autor:
Pewnie ciężko było Ci w szkole...
czwartek, 11.04.2019 22:59 autor:
a ty nadal niedouczonym nieukiem...
czwartek, 11.04.2019 15:49 autor: j22
No patrz.a dziś niszczy szkolnictwo
czwartek, 11.04.2019 12:27 autor:
Pewnie nie byłoby wczorajszego egzaminu w SP nr 10 w...
czwartek, 11.04.2019 21:30 autor: rodzic
Dziękujemy
czwartek, 11.04.2019 22:37 autor: Rodzice
Wzięliście nasze dzieci za zakładników. Nie zapomnimy....
czwartek, 11.04.2019 18:24 autor: marian
Nie wiesz o czym mowisz człowieku - co ty wiesz...
czwartek, 11.04.2019 18:48 autor: kiki
O......to ......to straszne;((((
czwartek, 11.04.2019 19:09 autor:
Brawo !!
czwartek, 11.04.2019 13:12 autor: Anna
@Xyz dokładnie. Sam czytając komentarze na dobie mam ochotę stąd...
czwartek, 11.04.2019 13:14 autor: Jak pis wygra to wy******lam
BRAWO !!!
czwartek, 11.04.2019 15:44 autor:
Bo są radnymi albo wice dyrektorami !!!! Wiedzieli na co...
czwartek, 11.04.2019 17:58 autor: Podobno tępi rodzice i nieuki
Nieroby Strajkuą i Jeszcze Kasę Chcą Za To
czwartek, 11.04.2019 14:14 autor:
Powiedział bezrobotny
czwartek, 11.04.2019 17:40 autor:
Jerzy Orzecznik ZUS-u ma takie kompetencje.
czwartek, 11.04.2019 15:42 autor: Rodzic
Malo wiesz ze tak piszesz na temat kontroli ZUS. Oni...
czwartek, 11.04.2019 13:11 autor: autor
Żałosne są te komentarze. Każdy walczy o lepszy byt. Każdy...
czwartek, 11.04.2019 13:46 autor: Mirabel
Pisory atakują!Nie uda się wam!
czwartek, 11.04.2019 15:36 autor: Ok
Oj poprawna pisownia się kłania!!!
czwartek, 11.04.2019 13:29 autor:
Pani od języka polskiego nie strajkuje?
czwartek, 11.04.2019 13:34 autor:

dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 1 godz temu