Premiera Teatru Kątem

wtorek, 26.3.2024 20:40 434 0

Dzierżoniowski Ośrodek Kultury zaprasza na premierę Teatru Kątem „JESZCZE TU JESTEŚ” Maliny Prześlugi, w reżyserii Grzegorza Stawiaka. Premiera odbędzie się 4 kwietnia 2024 r., o godz. 19.00, Kinoteatrze „Zbyszek”.

 

Metryczka spektaklu

„JESZCZE TU JESTEŚ”

OBSADA:

1. Natalia Bielecka

2. Julia Chwalińska

3. Aleksandra Fijak

4. Aleksandra Kronenberg

5. Wiktoria Pryczek

6. Małgorzata Stawicka

oraz w PROLOGU

1. Maja Domżalska

2. Laura Śmieja

  1. Tekst: Malina Prześluga

Muzyka: Daniel Stawczyk

Reżyseria: Grzegorz Stawiak

 Licencji na wystawienie udzieliła Agencja Dramatu i Teatru – „ADiT”

Skoro „jeszcze tu jesteś”, to możesz zapytać swoje dziecko dlaczego jest smutne, co je złości, co myśli o miłości albo o wspólnie obejrzanym filmie czy spektaklu. Skoro „jeszcze tu jesteś” możesz zapytać swoich rodziców co sobie mówili gdy się poznali albo skąd to zmęczenie, albo  co osiągnęli dziś w swojej pracy.  Spektakl TEATRU KĄTEM porusza kwestię rozpadu więzi w rodzinie i wśród rówieśników. Obojętniejemy na siebie, mówimy tyle ile nakazuje rytuał towarzyski czy rodzinny – zdawkowo, żeby ominąć to o co i tak nikt nie chce zapytać. A w tle tych sytuacji alarmują statystyki: 2139 przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży odnotowano w Polsce w 2023 roku, a pytane nastolatki z Dzierżoniowa przyznają, że w sporej większości są pacjentami psychologów. Nie radzimy sobie i milczymy o tym do najbliższych?

         Malina Prześluga – autorka dramatu „Jeszcze tu jesteś” – przeprowadza wiwisekcję (dosłownie, jest to operacja na żywym organizmie) takiej boleśnie doświadczonej sytuacji. W treści dramatu jest to badanie matki, która…  Nie chcemy zdradzać więcej.  Aktorki Teatru Kątem zdają się podążać tropami ulissesowskiej peregrynacji bohaterki, przedstawionej w dramacie jako „ONA”,  w poszukiwaniu odpowiedzi na bezradność pytania „DLACZEGO?”.

         Trochę eksperymentujemy w tym spektaklu z formą. Ponieważ nie mogliśmy obsadzić nikogo w roli głównej bohaterki – cytujemy ją i „podglądamy” próbując zarazem  formy „metateatru”, czyli grając próbujemy jednocześnie „opowiadać”, prezentować czy komentować tworzenie teatru/spektaklu. Nikogo nie udajemy – aktorki są aktorkami na scenie, taka jest jedynie prawda TEATRU.

UWAGA:

Zachowaliśmy niektóre wulgaryzmy użyte przez autorkę w tekście – uznaliśmy je za konieczne.

 

PREMIERA Teatru Kątem „Jeszcze Tu Jesteś”.

4 KWIETNIA 2024 r. GODZ. 19:00, KINOTEATR „ZBYSZEK” .

WSTĘP WOLNY za okazaniem bezpłatnych zaproszeń dostępnych w kasie DOK.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)