Parkowanie na os. Różanym: wysokie opłaty i blokady wzbudzają sprzeciw mieszkańców
Problem z liczbą miejsc parkingowych dotyczy praktycznie wszystkich polskich miast. Podobnie jest na dzierżoniowskich osiedlach, gdzie funkcjonują parkingi publiczne, czyli miejskie oraz spółdzielcze. Te pierwsze są bezpłatne, na tych drugich budowane są blokady w celu sprzedaży miejsca parkingowego. Do naszej redakcji zwróciła się mieszkanka os. Różanego w związku z montażem nowych blokad na parkingu osiedlowym przy ul. Rzeźniczej. Sygnalizowała nam kwestię zasadności wysokich opłat za miejsca parkingowe oraz montaż blokad bez wcześniejszego poinformowania spółdzielców. Bezpośrednio przy ul. Rzeźniczej można parkować na parkingach należących do miasta, głębiej znajdują się miejsca parkingowe spółdzielni. Miesiąc temu, 2 lipca, zwróciliśmy się z zapytaniem do Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie w tej sprawie. Do tej pory nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi. Poniżej pismo czytelniczki, skierowane także do spółdzielni.
"Zwracam się z prośbą wyjaśnienie wątpliwości związanych z zasadami ustalania wysokości opłat za korzystanie z parkingu przeznaczonego dla posiadaczy pojazdów, zlokalizowanego na terenie przyległym do os. Różanego nr 37 w Dzierżoniowie, w związku z sytuacją opisaną poniżej. Dnia 25.06.2024 r. podjechałam na ww. parking ok. godziny 17.00 i spostrzegłam, że dostęp do wszystkich miejsc parkingowych, który dotychczas był swobodny, został uniemożliwiony, poprzez zamontowanie blokad parkingowych w postaci metalowych słupków, zabezpieczonych zamkiem.
W związku z zaistniałą sytuacją następnego dnia, tj. 26.06.2024r, skontaktowałam się ze Spółdzielnią Mieszkaniową w celu wyjaśnienia sprawy. Rozmowę przekierowano do osoby odpowiedzialnej za kwestie techniczne w Spółdzielni, jednakże nie otrzymałam od niej żadnych konkretnych wyjaśnień odnośnie interesujących mnie okoliczności. Pracownik Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie połączył mnie następnie z Zastępcą Prezesa, jako osobą kompetentną do wyjaśnienia podstaw podjętych przez Spółdzielnię działań w tym zakresie.
Po ponownym szczegółowym przedstawieniu przeze mnie sprawy z rozmówczynią, otrzymałam odpowiedź, że od członków spółdzielni mieszkaniowej w Dzierżoniowie w przypadku korzystania z jednego miejsca parkingowego pobierana jest opłata w kwocie 30 zł miesięcznie, natomiast gdy posiadają więcej niż jeden samochód, wówczas naliczana jest opłata za każdy następny pojazd w wysokości 80 zł, licząc za każdy miesiąc, co oznacza, że od członka spółdzielni mieszkaniowej pobierana jest w sumie opłata parkingowa w przypadku posiadania dwóch pojazdów w wysokości 110zł miesięcznie. Z podjętą przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej decyzją nie sposób się zgodzić, brak jest bowiem racjonalnych przesłanek, którymi się kierowano przy jej podejmowaniu.
W związku z powyższym, zwracam się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. jaka jest zasadność naliczania opłaty za zajmowanie miejsca parkingowego progresywnie, a nie proporcjonalnie? tj. od każdego zajmowanego miejsca parkingowego opłata w jednakowej wysokości?
2. jak ustalane są opłaty za zajmowane miejsca parkingowe?
3. dlaczego dostęp do miejsc parkingowych został zablokowany bez wcześniejszego powiadomienia mieszkańców o tej decyzji?
4. na co są przeznaczane opłaty pobierane za miejsca parkingowe w sytuacji kiedy nie są ponoszone koszty jego utrzymania związane np. z koszeniem trawy czy odśnieżaniem?
5. dlaczego członkowie spółdzielni mieszkaniowych w ogóle muszą ponosić dodatkowe opłaty za parkowanie swoich pojazdów?".
Czytelniczka także nie otrzymała jeszcze odpowiedzi, ponieważ według statutu spółdzielni "wnioski i skargi członków skierowane do zarządu powinny być rozpatrzone w ciągu 28 dni od ich złożenia. O sposobie załatwienia wniosku lub skargi zarząd powiadamia zainteresowanego członka na piśmie w terminie 14 dni od dnia rozpatrzenia", czyli łącznie 42 dni.
Komentarze (37)