Ponad 2.300.000 zł dotacji na budowę w Bielawie krytego kortu do tenisa ziemnego

czwartek, 25.5.2023 07:15 352 2

18 maja 2023 r. opublikowane zostały wyniki konkursu ogłoszonego w ramach rządowego programu pn. „OLIMPIA – program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”. Okazało się, iż projekt złożony przez Gminę, dotyczący budowy w Bielawie przy ul. Wesołej krytego kortu do tenisa ziemnego, został wysoko oceniony i wybrany do dofinansowania.

Oznacza to, że na konto Gminy wpłynie 2.320.000 zł. Uzyskane wsparcie stanowić będzie aż 70 % całkowitej wartości zadania, oszacowanej na łączną kwotę 3.315.000 zł. 

W ramach inwestycji, wybudowany zostanie wielofunkcyjny obiekt sportowy o wymiarach 20 x 40 m, z nawierzchnią z krótkiej trawy syntetycznej, przeznaczonej na boiska sportowe. Całość przykryta będzie zadaszeniem łukowym.

W nowej hali powstanie także zaplecze sanitarno-szatniowe. Główna arena, wyposażona w sprzęt sportowy (m.in. bramki, kosze do koszykówki), będzie w pełni wentylowana i w razie potrzeby ogrzewana. Będzie to miejsce ćwiczeń, rozgrywek szkolnych oraz zawodów sportowych. Na wyposażeniu kompleksu znajdzie się także mobilna strzelnica laserowa. 

Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane do 30.XI.2024 r. Obiekt położony będzie w bliskim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie. Jest to placówka, której misją jest krzewienie wśród najmłodszego pokolenia, miłości do aktywności fizycznej i sportowej rywalizacji w duchu "fair play". Uczęszczają tu dzieci szczególnie uzdolnione sportowo. By rozwijać ich sportową pasję i umożliwić aby lekcje w-f i treningi były prowadzone na wysokim poziomie, konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Do szkoły uczęszcza 738 uczniów w 34 oddziałach, w tym 2 o profilu sportowym tj. o zwiększonej liczbie godzin w-f.

Po oddaniu hali OLIMPIA do użytkowania znacząco poprawią się warunki organizacji nie tylko zajęć dla uczniów SP 10, ale także i dla wielu sportowców z organizacji pozarządowych funkcjonujących w naszym mieście. 

Warto wspomnieć, że w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, boisko asfaltowe przy ul. Wesołej w Bielawie było wykorzystywane przez Szkołę Podstawową nr 10 do organizacji nie tylko zajęć w-f i zawodów sportowych, ale także okolicznościowych apeli oraz akademii szkolnych. 

W pierwszej dekadzie XXI wieku, na terenie SP 10, powstał kompleks nowoczesnych boisk sportowych (piłkarskie i wielofunkcyjne) i w efekcie "asfalciak" obok kortów tenisowych poszedł najpierw w zapomnienie, a pod koniec ubiegłej kadencji samorządu (wrzesień 2018 r.) ówczesne władze Bielawy zdecydowały się przeznaczyć go na parking. 

Od początku bieżącej 5-latki podjęte zostały intensywne działania, aby temu obiektowi przywrócić dawną funkcję i blask. W pierwszej kolejności, dzięki skutecznemu pozyskaniu w 2020 r. dotacji na kompleksową przebudowę ul. Słonecznej, udało się utworzyć, wzdłuż zmodernizowanej drogi, aż 82 miejsca postojowe. W efekcie właściciele pojazdów przestali je parkować na byłym boisku. W związku z powyższym pojawiła się możliwość zagospodarowania go na inny cel.

Dodajmy, że ceglane korty tenisowe, zlokalizowane w sąsiedztwie projektowanej hali OLIMPIA, od 2023 r. zostały wydzierżawione przez Gminę na 10 lat. Prywatny inwestor planuje poddać je gruntownej renowacji, a następnie uruchomić szkółkę dla przyszłych następców Igi Świątek, Agnieszki Radwańskiej, Łukasza Kubota, Huberta Hurkacza, Jerzego Janowicza czy Jana Zielińskiego.  

UM Bielawa

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
a gdzie przeniosą parking?
czwartek, 25.05.2023 09:44
a gdzie przeniosą parking?
czwartek, 25.05.2023 09:32
Od 5 lat dach w szkole nr 10 przecieka nad...

Ogłoszenia