Narodowe Święto Niepodległości - obchody w Łagiewnikach
Święto Niepodległości – 101. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w Łagiewnikach zgodnie z naszą lokalną ukształtowaną przez 31 lat tradycją.
Gminne Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele p.w. św. Józefa w Łagiewnikach, której przewodniczył proboszcz ks. kan. Grzegorz Staniewski. We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe oraz delegacje władz samorządowych, instytucji i zakładów z naszej gminy. Po mszy św. poczty sztandarowe i uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci, gdzie po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i Apelu Poległych złożone zostały kwiaty, wieńce i zapalono znicze. Dodatkową oprawę uroczystości zapewnili kibice LKS „Zielonych” Łagiewniki, którzy w czasie hymnu rozwinęli transparent z nazwą klubu oraz zapalili kolorowe race. Uroczystość pod pomnikiem prowadził Komendant Hufca im. Synów Pułku w Łagiewnikach hm. Ryszard Gacek wraz z kadrą Hufca hm. Andreą Wilk i pwd. Przemysławem Kucharkiem oraz harcerzami z I-go Szczepu „Światłocień”. Po uroczystościach pod pomnikiem za pocztami sztandarowymi zebrani udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek i Sportu w Łagiewnikach na część artystyczną, której to przewodnim hasłem było „WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM”. Pierwszym punktem było zaprezentowanie na scenie uczestniczących pocztów sztandarowych. Hm Ryszard Gacek przedstawił poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Jaźwiny i Łagiewniki, Związku Kombatantów Gminy Łagiewniki, Szkoły Podstawowej im Janusza Korczaka z Olesznej, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach, Szkoły Podstawowej im Adama Mickiewicza w Jaźwinie, Hufca ZHP im. Synów Pułku w Łagiewnikach. Po prezentacji z ust komendanta padło hasło: do hymnu. Na Sali rozległ się Hymn Polski śpiewany przez wszystkich uczestników. Po komendzie „spocznij” na mównicy zabrała głos Wioleta Wawrzyniak, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Łagiewnikach, która powitała gości. Po słowach powitania Jarosław Tyniec Wójt Gminy Łagiewniki w krótkim wystąpieniu przypomniał historię Niepodległej Polski. Po części oficjalnej poczty opuściły scenę na której to zagościli nasi młodzi artyści. Część artystyczną rozpoczęli dzieci z przedszkola „Na Akacjowym Wzgórzu” w Łagiewnikach. Mogliśmy usłyszeń piosenkę Młodego Patrioty czy zobaczyć świetnie wykonany taniec z flagami do utworu Mariage d'Amour oraz taniec do piosenki Wielkie Święto. Tradycyjnie już od lat przedszkolni artyści dostają dużo braw i podziękowań. Następnie na scenie zagościli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Łagiewnikach tańcząc poloneza przy muzyce z filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” recytowali:
Dzisiaj wielka jest rocznica-
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to, bowiem zawdzięczamy
Wolność-polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony,
W Łagiewnikach flagi rozwinięto….
I me serce się raduje,
Że obchodzę Polski święto
Czyż jest piękniejsze słowo?
Niech każdy to przyzna:
Najczulsze, najsłodsze, najmilsze-ojczyzna.
W czarnych ziemi okruchach
historia jest zapisana,
a w sercach każdego Polaka -
Ojczyzna ukochana…..
Po pięknie wykonanym montażu słowno-muzycznym przez uczniów łagiewnickiej szkoły na scenie zagościli ubiegłoroczni absolwenci szkoły oraz najmłodsi wykonawcy ze szkoły podstawowej. Na zakończenie wójt p. Jarosław Tyniec wraz z dyrektor GOK-u p.Wioletą Wawrzyniak podziękowali wykonawcom i ich opiekunom za udział i przygotowanie tej pięknej i wzruszającej uroczystości. Tak jak wójt powiedział: jaka młodzież taka przyszła Polska.
Występ dzieci z Przedszkola „Na Akacjowym Wzgórzu” w Łagiewnikach został przygotowany przez Magdalenę Witek i Elżbietę Warchoł. Patriotyczny występ uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach przygotował zespół nauczycieli: scenariusz, reżyseria i dobór muzyki Alina Kowalska, koordynator Wenancjusz Kowalski, reżyseria Beata i Leszek Sobczyńscy, choreografia i przygotowanie absolwentów Joanna Kwiędacz i Wioleta Patyk, taniec Agnieszka Juraszek. Kotyliony wykonały dzieci pod opieką Jolanty Paluszkiewicz i Marzeny Smolarskiej. Rodzicom występujących dzieci dziękujemy za troskę, opiekę, obecność na próbach oraz poczęstunek dla młodych artystów i ich nauczycieli. Podziękowania za pięknie udekorowaną salę należą się pracownikom GOKBiS a p.Robertowi Bronowickiemu za nagłośnienie uroczystości. Dziękuję również naszym mieszkańcom za tłumne przybycie na uroczystość. Sala naszego Domu Kultury już dawno nie widziała tylu osób.
Zdjęcia i tekst: Tadeusz Szot, Moja Gmina Łagiewniki.
Przeczytaj komentarze (14)
Komentarze (14)
Dg Dziękuję za wolność jaka by ona...