Łagiewniki: obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej

poniedziałek, 15.8.2022 14:30 2159 4

15 sierpnia wypadają dwie uroczystości, tj. Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywanej również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Jest to święto liturgiczne obchodzone od V wieku. Wniebowzięcie to jeden z czterech dogmatów dotyczących Maryi. Mówi on o tym, że po zakończeniu ziemskiego życia, jej ciało i dusza mocą Boga zostały wzięte do nieba. Dogmat ten uznawany jest tylko w Kościele katolickim.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W bieżącym roku obchodzimy 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej – nazywanej Cudem nad Wisłą, która jest uznawana za 18. z przełomowych bitew w historii świata. Stoczona została w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej i zadecydowała o zachowaniu niepodległości Polski oraz zapobiegła rozprzestrzenieniu się komunizmu na Europę Zachodnią.

Gminne uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Józefa w Łagiewnikach sprawowana przez proboszcza ks. kan. Grzegorza Staniewskiego. Mszę uświetniła obecność pocztu sztandarowego Gminy Łagiewniki, którego chorążym był Janusz Jaworski a asystę tworzyły Katarzyna Ziętek i Edyta Botuszan. Po mszy poczet sztandarowy, władze samorządowe Gminy Łagiewniki oraz przedstawiciele szkół i mieszkańcy przeszli pod „Pomnik Pamięci Narodowej”. Po odśpiewaniu hymnu Polski przy dźwiękach werbli kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje władz samorządowych Gminy Łagiewniki na czele z Wójtem Gminy Łagiewniki Panem Jarosławem Tyńcem i Przewodniczącą Rady Gminy Panią Dobromiłą Szachniewicz wraz z radnymi Tomaszem Roszakiem, Markiem Milewskim, Waldemarem Tokarskim i Pawłem Kondrakiewiczem. Kwiaty i znicze złożyły również delegacje Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek i Sportu w Łagiewnikach oraz Szkół Podstawowych w Łagiewnikach i Olesznej. Następnie delegacje przeszły pod pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze.

             Tadeusz Szot
Moja Gmina Łagiewniki

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Nowy wątek
Mieszkaniec gminy poniedziałek, 15.08.2022 19:25
Coś mało zdjęć. Dlaczego pod artykułem o zespole z Rumunii...
Buuuu wtorek, 16.08.2022 17:55
Prawdy
wtorek, 16.08.2022 16:44
ukrainców !!!
jurek wtorek, 16.08.2022 08:25
ciebie