43 miliony dla Dzierżoniowa - lidera zintegrowanych inwestycji terytorialnych

piątek, 9.2.2024 07:30 1527 2

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko i burmistrz Dzierżoniowa oraz lider Południowego Obszaru Funkcjonalnego Dariusz Kucharski podpisali porozumienie terytorialne, dzięki któremu do samorządów z terenu Dzierżoniowa, Kłodzka i Ząbkowic trafi ponad 500 mln zł. To zagwarantowane już pieniądze.

                                                                                                                               Fot: Kazimierz Janeczko

Starania o to, by do naszej części województwa trafiły dodatkowe pieniądze, poza trybem konkursowym, przyniosły wymierny i wielomilionowy efekt. Bardzo dziękuję wszystkim samorządowcom za wspólną pracę i dziękuję za zaufanie i powierzenie naszemu miastu roli lidera tego przedsięwzięcia. Każdy z nas walczył o jak największe środki dla „swoich” samorządów, wspólnie walczyliśmy o silne samorządy tej części Województwa Dolnośląskiego - mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Porozumienie określa zasady na jakich realizowane będą projekty strategiczne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego. Zagwarantowane już pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę jakości życia mieszkańców i obejmą działania m.in. z zakresu transformacji środowiskowej, w tym termomodernizacji, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz tworzeniu przestrzeni dla aktywności fizycznej oraz aktywizacji i integracji społecznej.

Realizacja podejścia terytorialnego wdrażanego w ramach programu regionalnego jest szansą na zniwelowanie dysproporcji wewnątrz regionalnych, a przygotowane projekty zintegrowane przyczynią się do dynamicznego rozwoju regionu i zaspokajania potrzeb mieszkańców Południowego Obszaru Funkcjonalnego – dodaje Grzegorz Macko.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT) to forma współpracy samorządów, współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Dzięki niej samorządy w porozumieniu z samorządem województwa mogą skuteczniej i efektywniej realizować swoje przedsięwzięcia oraz wypracowywać nowe formy współpracy.

UM Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (1)

Obywatel niedziela, 11.02.2024 13:55
PIS u nie ma a pieniądze pozostały, zobaczymy...