Zobacz, jak zakończyły się poszukiwania 85-latka, który nie wrócił do domu

poniedziałek, 14.8.2023 16:23 603 0

Wałbrzyscy policjanci poszukiwali w niedzielę, 13 sierpnia późnym wieczorem schorowanego 85-latka, który nie informując rodziny o swoich planach, wyszedł z miejsca zamieszkania na Piaskowej Górze i do późnego wieczora nie powrócił do domu. Bezpośrednio po zgłoszeniu przez rodzinę zaginięcia, ogłoszony został policyjny alarm. Dodatkowo o prowadzonych działaniach powiadomiono grupę poszukiwawczą Straży Pożarnej, która stawiła się do pomocy. Zanim jednak na dobre funkcjonariusze rozpoczęli akcję poszukiwawczą, to dzielnicowi pierwszego komisariatu odnaleźli seniora w drugiej części miasta. Na szczęście nic mu się nie stało.

Każde zgłoszenie o zaginięciu policjanci traktują bardzo poważnie, dlatego też niezwłocznie po otrzymaniu w niedzielę 13 sierpnia po godzinie 21.00 takiej informacji od najbliższej rodziny, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu podjął decyzję o przygotowaniu działań poszukiwawczych. Senior miał opuścić w godzinach popołudniowych miejsce zamieszkania przy ul. Orłowicza i do wieczora nie wrócić do domu. Mundurowi, którzy tego dnia byli już w służbie od razu rozpoczęli sprawdzanie miejsc, w których najczęściej pojawiał się 85-latek, kontrolowali główne ciągi komunikacyjne miasta oraz dokonali ustaleń w szpitalach.

Alarm niezwłocznie ogłoszony został dla całego stanu osobowego pierwszego komisariatu. Wsparcia udzieliła także grupa poszukiwawcza Straży Pożarnej. Nim jednak większość funkcjonariuszy przyjechała do jednostki, patrol dzielnicowych już przed godziną 22:00 odnalazł mężczyznę kilka kilometrów dalej, zupełnie w innej dzielnicy, w rejonie ul. Orkana na Poniatowie. 85-latek nie był świadomy, że jego życie było zagrożone w związku z oddaleniem się od miejsca zamieszkania. Na szczęście seniorowi nic się nie stało. Po zakończonych poszukiwaniach został przez policjantów przekazany najbliższej rodzinie.

Wałbrzyscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo apelują po raz kolejny do osób zajmujących się seniorami o uważniejszą opiekę. Najczęstszą przyczyną zaginięć w przypadku starszych osób jest zazwyczaj stan chorobowy. Bardzo często seniorzy cierpią na zaburzenia demencyjne związane z chorobą Alzheimera, przebytymi wylewami czy zawałami, a także wynikającymi po prostu z podeszłego wieku. W związku z tym najczęściej nie pamiętają drogi powrotnej do domu, nie potrafią też zapytać o drogę innych osób, ani skorzystać z udzielonych im wskazówek. Z racji wieku zwiększona jest też urazowość i wypadkowość, a po trafieniu do szpitala nie zawsze osoba starsza jest w stanie powiedzieć nami kim jest oraz kogo powiadomić o zaistniałej sytuacji.

Zapobieganie – ważne zasady:

  • Jeśli osoba starsza cierpi na zaburzenia pamięci warto w jej odzież wszyć „metki” z danymi kontaktowymi, warto dodać informację o chorobach, czy przyjmowanych lekach ratujących życie.
  • Jeśli osoba przyjmuje leki, szczególnie te ratujące życie, należy dopilnować aby zawsze je miała przy sobie.
  • Warto zadbać, aby osoba starsza wychodząc z domu miała przy sobie telefon z wpisanymi danymi do najbliższych. Ważne, aby był to odbiornik z baterią o długim czasie pracy.
  • Warto rozważyć zaopatrzenie osoby starszej w specjalny lokalizator pozwalający na szybkie zlokalizowanie miejsca przebywania, czy tez przekazujący informację o opuszczeniu rejonu zdefiniowanego jako bezpieczny.
  • Dobrze jest wiedzieć jaką garderobę posiada nasz bliski, tak abyśmy potrafili opisać jej wygląd w przypadku zaginięcia.
  • Jeśli nasz senior mieszka sam, należy co najmniej raz dziennie nawiązać kontakt, uczulić również sąsiadów, aby zwracali uwagę na niepokojące sygnały.
  • Warto znać miejsca, w które zwyczajowo udaje się nasz bliski, np. na spacery, czy też zakupy.

Działanie po zaginięciu:

  • Niezwłocznie powiadommy najbliższą jednostkę Policji.
  • Przygotujmy jak najwięcej informacji na temat seniora – jak był ubrany, gdzie zazwyczaj wychodził, jaki jest jego stan zdrowia.
  • Przeszukajmy najbliższą okolicę, pokażmy zdjęcie osoby zaginionej w okolicznych sklepach.
  • Sprawdźmy adresy znajomych, rodziny, informując ich o zdarzeniu, zaangażujmy ich do pomocy.

KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)