komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

niedziela, 21 kwietnia 2019

Anzelma, Bartosza

Zniknie wysypisko w Wałbrzychu - konferencja ministra środowiska

czwartek, 18.10.2018 10:07 , komentarze: 5 , odsłony: 1429
kategorie artykułu:

Przed „Carbo – Recykling Sp. zo.o.” odbyła się 17. października konferencja prasowa z udziałem posła Ireneusza Zyski, wiceministra środowiska Sławomira Mazurka i głównego inspektora ochrony środowiska – Pawła Ciećko.

Od długiego czasu mieszkańcy wałbrzyskiej dzielnicy Gaj uskarżali się na działalność firmy „Carbo – Recykling”, która jak się okazało nie do końca działa legalnie. Na spotkanie przybyli także mieszkańcy oraz kandydaci  do rady miasta w najbliższych wyborach samorządowych.

- Ministerstwo podjęło bardzo ważną decyzję dotyczącą zamknięcia zakładu. Innym problemem wałbrzyskim jest składowisko Mo – Bruk i tutaj także jest duża szansa, aby najdalej w ciągu roku składowisko zostało ostatecznie zamknięte. W tej chwili toczy się sprawa NSA, czekamy na rozstrzygnięcie – mówił Ireneusz Zyska.

- Walka z patologiami – pożarami, z mafią śmieciową spowodowała zmianę prawa. Mamy inspekcje, które nie działają od godziny 8:00 do 16:00, działają całodobowo. Jednak muszę zwrócić uwagę na jedno – do takich sytuacji by nie doszło, gdyby nie decyzje samorządu, to samorząd podejmuje decyzje lokalizacyjne, wydaje pozwolenia na podstawie których funkcjonują przedsiębiorcy. Niestety część z nich próbuje minimalizować swoje koszty, ale robi to w sposób nielegalny kosztem mieszkańców – na takie zachowania się nie godzimy. Nie wystarczy ogłosić klęski ekologicznej – trzeba podejmować konkretne działania –mówił wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

W dalszej części przypomniał i rozgraniczył kompetencje rządowe i samorządowe w zakresie ochrony środowiska. Nakreślił kompetencje inspekcji środowiska, która będzie prowadziła kontrole i działania zmierzające do wyeliminowania podmiotów działających niezgodnie z prawem. Inspekcja otrzymała szereg uprawnień i kar które będą uzależnione od tego w jaki sposób przedsiębiorstwo negatywnie wpływa na środowisko. Wiceminister zapowiedział zmiany w ustawie o porządku w gminie.

Poseł Ireneusz Zyska wyjaśnił:

 – Spółka „Carbo – Recykling” posiada zgodę na rozbiórkę hałdy, a zgoda ta była wydana po roku czasu dzielności firmy. Przez rok spółka działała bez zgody – samowola. Z kolei w tej chwili nie mają zgody na przetwarzanie, odsiewanie materiału skalnego i ta działalność będzie zamknięta. Do tej pory zakład nie poniósł żadnych konsekwencji za bezprawne roczne działanie.

Mieliśmy do tej pory bardzo nieszczelne i niespójne prawo w zakresie ochrony środowiska, trudno było go egzekwować. Ale teraz się wszystko zmienia – będą bardzo duże uprawnienia dla inspekcji ochrony środowiska, od  1 stycznia będziemy pracować w cyklu ciągłym, od 20 września ustawa dała nam nowy mechanizm – nie musimy zapowiadać naszych kontroli, mamy prawo wejść w każdej chwili. Takich miejsc – jak tu w Wałbrzychu – wysypisk śmieci w środku miasta – nie będzie – mówił główny inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko.

 

Wasze komentarze

Bzdura czemu minister nie zrobił tego 3lata temu ?...
czwartek, 18.10.2018 11:14 autor: smietnisko wyborcze
Polityczne naciąganie
piątek, 19.10.2018 11:36 autor: wku
Czytaj ze zrozumieniem - nie było do tej pory zmiany...
czwartek, 18.10.2018 23:06 autor: Myślący
Kielbasa wyborcza!
czwartek, 18.10.2018 20:23 autor: Walerian Domanski

czwartek, 18.4.2019 09:11
wtorek, 16.4.2019 00:00
poniedziałek, 15.4.2019 10:14
środa, 10.4.2019 09:36
wtorek, 9.4.2019 09:13
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz