Zdał egzamin na prawo jazdy, ale jeździł bez uprawnień - może mu grozić zakaz kierowania pojazdami

poniedziałek, 6.11.2023 12:49 496 0

To miała być kontrola stanu technicznego samochodu z usterkami w oświetleniu zewnętrznym. Okazało się jednak, że kierujący pojazdem mężczyzna, pomimo zdanego egzaminu na prawo jazdy, nie dopełnił wszelkich formalności i wsiadł za kierownicę, a faktycznie nie nabył jeszcze uprawnień do kierowania pojazdami. Problemu można było uniknąć, bo wystarczyło tylko na platformie mObywatel 2.0 wyrobić sobie tymczasowe elektroniczne prawo jazdy.

Do zdarzenia doszło w piątek około godziny 12:00 przy ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu. Policjanci postanowili zatrzymać kierującego samochodem osobowym do kontroli drogowej w związku z usterkami w oświetleniu zewnętrznym. W trakcie prowadzonych czynności dodatkowo ustalili jednak, że 23-latek, pomimo iż zdał już egzamin na prawo jazdy, za „kółkiem” pojazdu wciąż jednak nie powinien siedzieć, ponieważ nie złożył wniosku o wydanie prawa jazdy, a w samej aplikacji mObywatel 2.0 nie wyrobił sobie tymczasowego elektronicznego prawa jazdy. W związku z brakiem możliwości weryfikacji posiadanych przez mieszkańca Jedliny-Zdroju uprawnień, policjanci sporządzili więc dokumentację i będą w tej sprawie prowadzić dalsze postępowanie. A przypominamy, że za jazdę bez uprawnień sąd może ukarać sprawcę wykroczenia zakazem kierowania pojazdami.

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy

Pamiętajmy , że usługa tymczasowego elektronicznego prawa jazdy w aplikacji mObywatel 2.0 przynosi wiele korzyści świeżo upieczonym kierowcom. Dzięki niemu za kierownicę samochodu można usiąść zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu. Nowa funkcja w mObywatelu 2.0 wypełnia więc czas oczekiwania na fizyczny dokument. Zaraz po zdaniu egzaminu uprawnia do prowadzenia pojazdów na terenie Polski nie dłużej jednak niż przez 30 dni, aż do momentu odbioru tradycyjnego, plastikowego, prawa jazdy.

Obecnie osoba, która uzyskała pozytywną ocenę na egzaminie na prawo jazdy, musi czekać na wyrobienie dokumentu przez urząd oraz wydanie decyzji administracyjnej przez właściwy organ. Kiedy więc dokładnie będzie można pobrać tymczasowe elektroniczne prawo jazdy?

Zgodnie z datą uzyskania uprawnień, czyli w dniu egzaminu państwowego zdanego z wynikiem pozytywnym. Dla egzaminatorów nie jest to dodatkowym utrudnieniem, ponieważ obecnie wynik poświadcza się podpisem elektronicznym, który od razu trafia do odpowiedniego urzędu. Informacja o tym zostanie przesłana na serwery aplikacji mObywatel 2.0.

Pamiętajmy jednak, że tymczasowe elektroniczne prawo jazdy zostanie unieważnione, gdy w systemie pojawi się informacja między innymi o:

  • zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy,
  • zakazie prowadzenia pojazdów,
  • cofnięciu uprawnień,
  • odmowie wydania prawa jazdy,
  • zmianie wyniku egzaminu na negatywny.

Przypominamy także co zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy:

  • Gdy zdasz egzamin praktyczny na prawo jazdy, WORD wyśle informację do twojego urzędu o tym. Sprawdź na stronie www.info-car.pl, czy już to zrobił. Wystarczy, że podasz swoje dane: numer PESEL, imię i nazwisko.
  • Zapłać w urzędzie za prawo jazdy. Opłata wynosi 100 zł. Jeśli jesteś dyplomatą, nie musisz płacić.
  • Zazwyczaj możesz zapłacić w kasie urzędu, w którym składasz wniosek o prawo jazdy. Otrzymasz potwierdzenie - zanieś do pokoju, w którym przyjęto wniosek o prawo jazdy.
  • Często możesz również zrobić przelew na numer konta urzędu, w którym składasz wniosek o prawo jazdy. Potwierdzenie przelewu wyślij e-mailem do urzędu. Najlepiej zadzwoń do urzędu i dowiedz się, jak możesz zapłacić.
  • Prawo jazdy będzie gotowe najpóźniej po 9 dniach roboczych od dnia, w którym urząd dostał potwierdzenie opłaty za prawo jazdy.
  • Sprawdź na stronie www.info-car.pl, na jakim etapie jest Twoja sprawa i kiedy możesz odebrać prawo jazdy. Wystarczy, że podasz swoje dane: numer PESEL, imię i nazwisko.
  • W niektórych sytuacjach może to potrwać do 1 miesiąca - jeśli urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację (gdy na przykład kandydat otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów albo okaże się, że kandydat uzyskał prawo jazdy za granicą). Jeśli sytuacja będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień sprawa może potrwać nawet do 2 miesięcy.
  • Odbierz prawo jazdy. Jeśli prawo jazdy odbierasz w urzędzie, zabierz ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty albo paszport) oraz - jeśli masz - dotychczasowe prawo jazdy.
  • Jeśli we wniosku zaznaczysz odbiór pocztą, wpisz adres, na który chcesz dostać prawo jazdy. Wcześniej jednak musisz odesłać stare prawo jazdy - jeśli masz.
  • Jeśli urzędnik odmówi Ci wydania prawa jazdy, możesz odwołać się od jego decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie złóż w urzędzie, który odmówił Ci wydania prawa jazdy.
  • Pamiętaj, że nie możesz prowadzić pojazdów bez ważnego prawa jazdy. Dlatego - jeśli zdasz egzamin, ale jeszcze nie masz prawa jazdy - nie możesz prowadzić pojazdów.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)