komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 20 lutego 2019

Leona, Ludomira

Zasłużony dla miasta i gminy Głuszyca

wtorek, 12.2.2019 10:43 , komentarze: 0 , odsłony: 453
kategorie artykułu:

Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Głuszycy Edyta Popek wręczyli Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Dr. Markowi Mendykowi tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”. Pochodzący z Głuszycy biskup pomocniczy legnicki obchodził swoją 10 rocznicę święceń biskupich. W czasie Mszy św. w kościele pw. Chrystus Króla w Głuszycy w niedzielę 10 lutego br. Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej odczytała treść uchwały nr V/43/2019 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca” dla Jego Ekscelencji Księdza Biskupa dr Marka Mendyka. 

Na uroczystość przybyli prałat Ryszard Uryga - proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Jedlinie – Zdroju, ks. Sławomir Augustynowicz - proboszcz  parafii pw. Chrystusa Króla, ks. Janusz Krzeszowiec - proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Głuszycy Górnej, księża wikariusze, Zastępca Burmistrza Głuszycy Grzegorz Szymański, przedstawiciele Rady Miejskiej w Głuszycy oraz wielu głuszyczan i przyjaciół księdza biskupa.

W uzasadnieniu do Uchwały nr V/43/2019 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca” dla Jego Ekscelencji Księdza Biskupa dr Marka Mendyka czytamy:  

Biskup Marek w ciągu całego swojego życia związany był z gmina Głuszyca.Tu się urodził, wychował, tu spędził swoje dzieciństwo i lata młodości. Zawsze z wielką dumą podkreślał, gdzie się urodził, gdzie są jego korzenie i gdzie jest jego miejsce, do którego zawsze wraca. Wielokrotnie w swoich wypowiedziach nawiązywał do miejsca, gdzie - jak mówił - wszystko się zaczęło.

Pomimo tego, że swoją posługą związany jest z inną diecezją - diecezją legnicką, wspierał każde dobro podejmowane na rzecz gminy Głuszyca. Zawsze interesował go los najuboższych i potrzebujących naszej gminy. Jeszcze jako kapłan diecezji legnickiej, a potem jako jej biskup współorganizował pomoc charytatywną dla miasta i gminy poprzez oddziały Caritas diecezji legnickiej i świdnickiej. Zbiórki pieniężne oraz pomoc materialna, wspierane były przez biskupa Marka, a następnie trafiały do najuboższych naszej gminy.

Biskup Marek był tym, który zapoczątkował inicjatywę zbierania darów dla najbardziej potrzebujących, jaka odbywa się w naszych świątyniach po dziś dzień w każdy Wielki Czwartek. Niewątpliwie stało się to początkiem wielu inicjatyw i charytatywnych działań podejmowanych nie tylko przez parafie, ale również przez naszą gminę. To stało się też początkiem do powstania parafialnego oddziału Caritas jako odpowiedzi na potrzeby najbardziej potrzebujących w gminie Głuszyca.

Jeszcze jako Dyrektor Wydziału Katechetycznego diecezji legnickiej, a następnie - po objęciu funkcji Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski - jako biskup zwracał szczególną uwagę na dzieła podejmowane na rzecz dzieci i młodzieży, również gminy Głuszyca. Wielokrotnie wspierał inicjatywy głuszyckich katechetów i nauczycieli, których celem było propagowanie życia i jego rozwoju w oparciu o wartości chrześcijańskie. Rozwój każdej z głuszyckich szkół było zawsze w centrum uwagi biskupa Marka Mendyka. Ze szczególną troską wspierał przez długie lata Zespół Szkół w Głuszycy. Był tym, który postrzegał tę szkołę jako miejsce rozwoju i wychowania kolejnych pokoleń, którzy w przyszłości staną się filarem swoich małych ojczyzn.

Każde działanie podejmowane przez księdza Biskupa na rzecz naszej gminy podyktowane było jej dobrem i dobrem jej mieszkańców. Zawsze podkreślał, że najważniejsze jest dobro tych, którzy w gminie mieszkają. Tylko działanie ukierunkowane na drugiego człowieka ma sens, bowiem takie dobro zawsze będzie powracać.

Wdzięczni Jego Ekscelencji za nieustanną duchową obecność w Gminie Głuszyca oraz za podejmowanie działania i inicjatywy na rzecz mieszkańców gminy, Rada Miejska pragnie nadać Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi dr Markowi Mendykowi tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca.

źródło: UM Głuszyca

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 9 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
dzisiaj, 13 godz temu
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz