komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

niedziela, 31 maja 2020

Anieli, Petroneli

Zamek Książ w technikolorze - 68 000 PLN dla Zamku Książ w Wałbrzychu

piątek, 15.5.2020 13:55 , komentarze: 0 , odsłony: 391
kategorie artykułu:

Wirtualna wystawa „Zamek Książ w technikolorze” pokaże świat którego już nie ma, historyczne dziedzictwo Dolnego Śląska, które w wyniku hekatomby II wojny światowej i okupacji radzieckiej zostało bezpowrotnie utracone. Narodowego Centrum Kultury na realizację wystawy w ramach programu Kultura w sieci przeznaczyło dotację w kwocie 68 000 zł. Wernisaż już 1 lipca

Na potrzeby wirtualnej wystawy wybranych oraz profesjonalnie pokolorowanych zostanie 30 ponad stuletnich, wcześniej niepublikowanych fotografii wnętrz zamkowych z archiwum Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Będą one dostępne dla wszystkich na stronie internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu, w postaci bezpłatnej wirtualnej ekspozycji ukazującej i opisującej splendor dawnej rezydencji w Książu, historię wnętrz rezydencjonalnych, ich wystroju i zastosowanych stylów. W tym celu powstanie subdomena wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl. Opisy do wystawy będą w językach polskim i angielskim, a towarzyszące im nagranie umożliwi odbiór treści osobom niewidomym. W komforcie własnego fotela będzie można odbyć wyjątkową podróż w czasie.
Autorem większości fotografii jest nadworny kucharz rodziny książęcej, Francuz, Louis Hardouin (w Książu 1909-1932). Zamek Książ w Wałbrzychu pozyskał prawa do publikacji zdjęć w 2016 roku od wnuczki kucharza, zamieszkałej w Kanadzie, Jean Wessel.
Pozostałe, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Książąt Pszczyńskich (wnuków księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV, księcia Bolko i hrabiny Gioi) i zostały udostępnione nieodpłatnie na potrzeby wystawy przez Fundację Księżnej Daisy von Pless. Więcej szczegółów wkrótce.

 

Wasze komentarze

Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKUP AUT
SKUP AUT