komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 23 października 2020

Marleny, Seweryna


Zamek Książ i Palmiarnia w darze dla Szczawna

czwartek, 1.10.2020 12:06 , komentarze: 0 , odsłony: 283
kategorie artykułu:

Egzotyczne rośliny, które udało się uratować z Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju po pożarze w marcu 2018 roku powróciły właśnie do swojej odbudowanej siedziby. Przez ponad dwa i pół roku przechodziły kwarantannę w zarządzanej przez Zamek Książ dawnej książęcej Palmiarni.

Egzotyczne rośliny doniczkowe, które stanowiły wystrój zniszczonego przez pożar Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju i ocalały z pożogi, zostały przewiezione do Palmiarni w wałbrzyskim Lubiechowie. Tutaj pod opieką książańskich ogrodników, specjalizujących się w pielęgnacji roślin egzotycznych przechodziły rekonwalescencję. Okazy, często kilkudziesięcioletnie przewieziono z pogorzeliska w opłakanej kondycji. Decyzję o ratunku podjęła Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

– Zamek Książ w Wałbrzychu, który zarządza Palmiarnią i uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju łączą wieki wspólnej historii, kuracjusze są naszymi stałymi gośćmi, dlatego taki gest wydał nam się naturalnym – mówi Anna Żabska.

Juka, wysoka palma daktylowa, filodendrony, fikusy różnych gatunków, drzewko cytrynowe, to nieliczne z roślin, które zdobiły Zakład Przyrodoleczniczy i przetrwały pożar. Na czas odbudowy Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju były pielęgnowane i doglądane przez fachowców w palmiarnianym „szpitalu”.

– Decydującym czynnikiem o przewiezieniu roślin do Palmiarni były tragiczne zdjęcia ze spalonych wnętrz oraz pogoda, którą wówczas zapowiadano. Rośliny nie przetrwałyby mrozów w obiekcie bez dachu i dlatego zaoferowaliśmy ówczesnym władzom Uzdrowiska naszą pomoc - wspomina Mateusz Mykytyszyn, specjalista ds. komunikacji w Zamku Książ.

Dzięki wspólnej akcji pracowników Zamku Książ, Palmiarni i Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. pozostałe przy życiu rośliny powróciły do lubiechowskiego ogrodnictwa. Palmiarnia przekazała także w darze nowe rośliny do dekoracji odbudowanego Zakładu Przyrodoleczniczego.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój, Zamek Książ w Wałbrzychu i Palmiarnia stanowiły do lat 30-tych ubiegłego stulecia wspólną, prywatną własność książęcej rodziny Hochberg von Pless z Książa.

 

Wasze komentarze

środa, 21.10.2020 09:10
poniedziałek, 12.10.2020 15:54
poniedziałek, 12.10.2020 08:57
czwartek, 1.10.2020 11:53
wtorek, 29.9.2020 09:17
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz