komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 23 września 2020

Tekli, Boguslawa

Wydarzenia w Starej Kopalni

wtorek, 1.10.2019 09:28 , komentarze: 0 , odsłony: 443
kategorie artykułu:

W zeszłym tygodniu w Starej Kopalni miało miejsce wiele wydarzeń. We wtorkowe popołudnie wszyscy chętni mogli spróbować prawdziwej włoskiej kawy, którą przygotowały Tonia i Gloria – Włoszki, które w ramach programu Erasmus Plus dołączyły ostatnio do zespołu Starej Kopalni. Bardzo intensywny był początek weekendu – w piątek przez cały dzień z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki można było obejrzeć wyjątkową makietę zabytkowej Lisiej Sztolni za złotówkę. Po południu 90 osób pojawiło się na wernisażu wystawy „Każdy jest inny”, którą tworzą prace uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Na uroczystym otwarciu obecna była dyrekcja szkoły oraz pani prezydent Sylwia Bielawska.  Ekspozycja jest złożona z 37 małych form rzeźbiarskich wykonanych w rożnych technikach, między innymi z gliny (masy szamotowej). Powstałe rzeźby na zajęciach w I LO zostały wypalone i następnie poszkliwione podczas zajęć w Centrum Ceramiki Unikatowej. Warsztaty są wynikiem współpracy Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia z I Liceum Ogólnokształcącym im. I.J. Paderewskiego w Wałbrzychu.

Następnie miała miejsce kolejna edycja wydarzenia Słowiański Jedwab, a o godzinie 19.00 rozpoczął się koncert Sławka Uniatowskiego. W sobotę z kolei odbył się Festiwal Kultury i Kuchni Żydowskiej – na scenie wystąpił zespół Klezmerado, odbyła się również degustacja dań kuchni żydowskiej. W trakcie całego weekendu wszyscy seniorzy mieli okazję do zwiedzenia Starej Kopalni za złotówkę w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+ kultura. Weekend Seniora z kulturą”.

W następnych dniach zapraszamy na kolejne wydarzenia. 6 października odbędą się V Mistrzostwa Wałbrzycha w Warcabach stupolowych – start o godzinie 10.00, turniej ma charakter otwarty, zapisy możliwe w dniu wydarzenia od godziny 9.00.

12 października zapraszamy na spektakl komediowy „Kiedy kota nie ma”. Wystąpią m.in. Viola Arlak, Maja Barełkowska, Piotr Cyrwus, Jacek Lenartowicz, Zofia Zborowska, Magdalena Wróbel. Szczegóły na stronie www.starakopalnia.pl, bilety dostępne w kasie.

W dniach 11-12 października obiekt uczestniczy w Festiwalu Podróżników National Geographic. W piątek na stoisku Starej Kopalni we Wrocławiu będzie można wziąć udział w warsztatach zdobniczych, natomiast w sobotę na terenie Starej Kopalni swoje prelekcje będzie miało 3 blogerów:  Elżbieta Szumska i Małgorzata Szumska, Szymon Nitka - Znajkraj  oraz Aleksandra Świstow – Pojechana. Szczegółowy program znajduje się na stronie: travelery.national-geographic.pl.

Do końca października dostępna jest międzynarodowa wystawa „Kategorium – ilość: jedność, wielość, ogół”, w ramach której czterech artystów – Marcin Berdyszak, Radek Ślany, Patrik Kovacovsky oraz Kata Kissoczy – dokona plastycznej interpretacji kategorii ilości. Zaproszeni do udziału w tym przedsięwzięciu artyści będą odnosić się do bogatego i niezwykłego potencjału przestrzennego Starej Kopalni w Wałbrzychu. W najbliższy piątek odbędzie się oprowadzanie po wystawie dla uczniów wałbrzyskich placówek, obowiązują zapisy: edukacja@starakopalnia.pl.

W ostatnim  czasie wystartował projekt "Podwórka kopalnia Sztuki. Wałbrzych", który ma być początkiem wieloletniego działania artystycznego w szkołach, na podwórkach, elewacjach i ulicach Wałbrzycha oraz w sercach Wałbrzyszan. Zaczęło się od wystaw malarstwa artysty Mariusza Mikołajka oraz spotkań i warsztatów z twórcą, które miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II. 23 września odbył się wernisaż wystawy w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych przy ul. Mickiewicza 24, a dzień później w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II przy al. Wyzwolenia 43. Ostatni wernisaż jest zaplanowany na  najbliższą środę w 2 Liceum Ogólnokształcącym o godzinie 8.30, a następnie będzie miało miejsce spotkanie z artystą.
Projekt jest realizowany przez artystę malarza Mariusza Mikołajka, artystów z Fundacji OK.ART, Centrum Nauki  i Sztuki Stara Kopalnia oraz Gminę Wałbrzych i Biuro Rewitalizacji.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków otrzymanych od Gminy Wałbrzych w ramach realizacji projektu „Finansowe i planistyczne narzędzia w programowaniu i wdrażaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha” .
W ramach projektu powstaje również mural „Zwierzęta, które kochamy”. Będzie to Galeria Wałbrzyskich Zwierzaków i pierwszy wielkoformatowy mural na terenie Wałbrzycha. W tym roku powstanie pierwsza część malowidła - około 15 - 20 sylwetek. W przyszłym roku planujemy kontynuację muralu na elewacjach wszystkich budynków podwórza między ulicami Juliusza Słowackiego i Generała Józefa Zajączka. W planach jest również kolejny mural dotyczący historii Wałbrzycha i jego górniczych tradycji. Więcej informacji i aktualności o projekcie znajduje się na fanpage’u na portalu Facebook „Budujemy Miasto Sztuki. Wałbrzych.”

Również w tym tygodniu odbędzie się premierowy pokaz filmów abstrakcyjnych zrealizowanych przez dzieci w ramach projektu „Kropka i kreska – Dolny Śląsk w abstrakcji filmowej”. Pokaz odbędzie się 4 października o godz. 18.00, podczas Międzynarodowego Festiwalu Punto y Raya JUNIOR 2019 w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu(ul. Wystawowa 1).
Natomiast 5 października o godz. 16:00 i 17:00 odbędą się pokazy konkursowe filmów abstrakcyjnych, w tym wyświetlone zostaną dwa filmy stworzone w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Pierwszy film to "Glina", drugi "Z głębi ziemi". Oprócz tego na pokazie zaprezentowane będą pozostałe filmy powstałe w Bolesławcu, Legnicy, Piechowicach, Strzegomiu i we Wrocławiu. Festiwal dedykowany jest dzieciom, a program Festiwalu przewiduje międzynarodowy konkurs abstrakcyjnych filmów autorstwa dzieci ocenianych przez dziecięce jury, liczne warsztaty, pokazy filmowe, dziecięce występy audiowizualne, wystawę prac audiowizualnych, spotkania dla dzieci z artystami oraz bardzo szeroki program edukacyjny.  

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz