Wspólne patrole policjantów ze strażakami w rejonie zbiorników wodnych, szczególnie tych niestrzeżonych

poniedziałek, 8.8.2022 09:40 127 0

W ubiegłym roku doszło do 422 utonięć na terenie całego kraju. W tym roku zginęło już 250 osób, z czego 95 tylko podczas tegorocznych wakacji. W trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą w naszym regionie policjanci wraz ze strażakami patrolują zbiorniki wodne w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim, ze szczególnym uwzględnieniem tych niestrzeżonych sprawdzając, czy mieszkańcy oraz turyści nie łamią przepisów porządkowych i nie stwarzają zagrożenia dla siebie lub innych osób.

Mundurowi podczas patroli działają głównie prewencyjnie. Reagują jednak na wszelkiego rodzaju łamanie przepisów, takich jak kąpiel w miejscach niedozwolonych, czy poruszanie się kajakiem lub łodzią pod wpływem alkoholu. Wspólne służby to także okazja do rozmów z osobami korzystającymi z terenów zielonych przyległych do akwenów o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Wspólne patrole w rejonach zbiorników wodnych będą organizowane cyklicznie, aż do zakończenia sezonu letniego. A jako że wakacyjna pogoda sprzyja wyjazdom nad wodę, dlatego wałbrzyscy policjanci po raz kolejny przypominają, jak powinniśmy zachować się, aby uniknąć tragedii podczas korzystania z basenów, czy też wyjeżdżając dalej - nad jezioro lub morze.

Pamiętajmy, aby będąc nad jeziorem, morzem, czy też innym akwenem zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Kiedy mamy pod opieką dzieci, starajmy się je kontrolować w taki sposób, aby nie stracić ich z oczu. Podczas pływania zakładajmy naszym najmłodszym pociechom kamizelki ratunkowe lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie.

Nie korzystajmy z dzikich plaż. Stosujmy się do poleceń ratowników oraz do samego regulaminu kąpieliska. Podczas pobytu nad wodą nie należy spożywać alkoholu. Jest on główną przyczyną tragicznych wypadków. Korzystajmy z pięknej pogody w sposób bezpieczny, gdyż każde nieodpowiedzialne zachowanie może się skończyć dla nas kalectwem lub nawet śmiercią.

Nie wchodźmy szybko do wody, gdy jesteśmy mocno rozgrzani. Grozi to szokiem termicznym lub omdleniem. W sytuacji, w której złapie nas skurcz nie panikujmy, a okrzykiem wezwijmy pomoc. Ratownik na pewno udzieli nam szybkiej interwencji.

Jeżeli natrafimy na gwałtowną burzę, nie szukajmy schronienia pod drzewami lub innymi wysokimi elementami infrastruktury drogowej. Gdy burza zaskoczy nas podczas jazdy samochodem, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym miejscu i nie wychodźmy z niego. Nie zbliżajmy się także do linii energetycznych. Może się okazać, że burza zaskoczy nas podczas kąpieli nad jeziorem. Wtedy szukajmy schronienia na brzegu.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, gdzie odpoczywamy. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę. Pamiętajmy. Bezpiecznie spędzone wakacje, to przyjemnie spędzone wakacje.

Ważne numery telefonów nad wodą:

  • 112 - numer alarmowy
  • 601 100 100 - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)