komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

wtorek, 20 października 2020

Ireny, Kleopatry


Wizyta Księcia Bolko - odsłonięcie tablicy w Szczawnie-Zdroju

wtorek, 15.9.2020 12:42 , komentarze: 0 , odsłony: 2978
kategorie artykułu:

W najbliższy piątek rozpocznie się wizyta honorowego obywatela Wałbrzycha, księcia Bolko von Pless w Wałbrzychu. Wnuk ostatnich właścicieli Zamku Książ, księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV odwiedza Wałbrzych na Zaproszenie Prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja oraz Prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anny Żabskiej. W lutym tego roku książę przekazał do Książa trzy obrazy z dawnej kolekcji dziadków, w tym portret ojca, który do 1934 roku wisiał w zamku.

Książę Bolko odwiedzi Szczawno-Zdrój w towarzystwie księżnej Marie Elisabeth "Lili", jej córki, baronówny Johanny von Stauffenberg oraz córki Johanny i Henrichusa Standera III, 18-letniej Marie Stander. W arystokratycznym towarzystwie będzie także syn starszej siostry księcia Bolka, hrabiny Gioi (z domu von Hochberg-Pless), a tym samym prawnuk księżnej Daisy, hrabia Clemens Schenk von Stauffenberg z żoną hrabiną Iris.

ODSŁONIĘCIE TABLICY W SZCZAWNIE - SOBOTA - 19 września - godz. 16:00 - Dom Zdrojowy nr 1 (dawny Grand Hotel Hochbergów)

Odsłonięcie tablicy w Szczawnie-Zdroju to symboliczne podkreślenie faktu, że Zamek Książ był przez wieki centrum decyzyjnym dla okolicznej ziemi, gdzie zapadały decyzje o rozwoju całych miejscowości, takich np. jak uzdrowisko Bad Salzbrunn. 

Tablica, którą odsłoni książę Bolko to inicjatywa władz Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A., Fundacji Księżnej Daisy von Pless, mieszkańców i sympatyków historii. Jej fundatorem jest wiceprezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A dr Jacek Gąsiorowski, który wyłożył pieniądze z własnej kieszeni. Pomysł ufundowania tablicy narodził się, ponieważ w Szczawnie-Zdroju, w którym wszystko powstało z inicjatywy Hochbergów i za ich pieniądze, nie ma ani jednej informacji w publicznej przestrzeni upamiętniającej ten fakt. Na apel odpowiedzieli  niezwłocznie dr Gąsiorowski i przewodniczący rady miasta Szczawno-Zdrój, Michał Broda. Tym samym zawiązał się nieformalny komitet upamiętnienia bytności i zasług Hochbergów w Szczawnie-Zdroju, którego jedyne posiedzenie odbyło się dzięki uprzejmości i w obecności Prezes Anny Żabskiej w Zamku Książ. Fundacja Księżnej Daisy von Pless była odpowiedzialna za projekt i przygotowanie  treści na tablicę oraz uzgodnienie jej z wszystkim stronami.
W spotkaniu w Książu wzięli także udział prezes Uzdrowiska Ireneusz Grzybowski oraz przewodniczący rady miasta Szczawna Zdroju Michał Broda i burmistrz Marek Fedoruk.

Swój udział w sobotniej uroczystości zapowiedziały władze Szczawna-Zdroju, jako  kontynuator prawny i obecny administrator dawnej prywatnej miejscowości Hochbergów. Uzdrowisko jako właściciel obiektu wzięło na siebie kwestie uzgodnienia szczegółów instalacji tablicy, jej ostatecznego wyglądu i umiejscowienia na fasadzie Domu Zdrojowego z delegaturą konserwatora zabytków.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 5 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
poniedziałek, 19.10.2020 15:41
poniedziałek, 19.10.2020 15:28
poniedziałek, 19.10.2020 15:26
poniedziałek, 19.10.2020 15:23
poniedziałek, 19.10.2020 11:19
poniedziałek, 19.10.2020 11:17
czwartek, 15.10.2020 10:05
środa, 14.10.2020 15:16
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele