Wałbrzyszanin stracił 166 tys. zł, bo chciał zainwestować w kryptowaluty

środa, 27.3.2024 10:59 261 0

Praktycznie przy każdej możliwej okazji ostrzegamy przed oszustami. Ci atakują na różne sposoby. W ostatnim czasie w sidła przestępców wpadł 44-latek, który myślał, że zainwestuje na rynku kryptowalut. Zamiast zarobić, stracił 166 tysięcy złotych. Pamiętajmy! Nie ulegajmy wizjom szybkiego i dużego zysku. Działajmy ostrożnie, bo każdy taki kontakt z "doradcami" może się ostatecznie zakończyć wyłudzeniem dostępu do naszego konta bankowego, zaciągniętym kredytem na sporą sumę pieniędzy i utratą wszystkich swoich oszczędności.

Jedną z osób pokrzywdzonych przestępstwem na krypotwaluty jest 44-letni mieszkaniec Wałbrzycha. Mężczyzna wczoraj poinformował policjantów, że w wyniku oszustwa stracił łącznie 166 tysięcy złotych. Jak ustalili funkcjonariusze, pokrzywdzony 5 marca tego roku trafił w internecie na reklamę platformy inwestycyjnej. Jako że chciał zarobić, podał numer kontaktowy do siebie dla doradcy finansowego. I tak niestety zaczęły się jego późniejsze problemy, których w ogóle nie przewidział.

W ciągu następnych dni telefonicznie, a następnie przy użyciu popularnego komunikatora, kontaktowała się z nim konsultantka. W trakcie korespondencji kobieta przekonała mężczyznę do zainstalowania w telefonie dwóch ogólnodostępnych aplikacji. Później, po zalogowaniu się do swojego konta, mężczyzna zrobił przelew w kwocie tysiąca złotych celem inwestycji. Niestety w międzyczasie przestępcy przejęli jego konto internetowe, uruchomili kredyt w kwocie ponad 135 tysięcy złotych, a następnie większość środków przelali na kolejne konta bankowe. Sam mężczyzna dobrowolnie również przelał na konto na platformie inwestycyjnej 40 tysięcy złotych.

Pokrzywdzony dopiero po czasie zorientował się, że padł ofiarą oszustów. Jednak zanim to nastąpiło, stracił łącznie 166 tysięcy złotych. W związku z tym zdarzeniem ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach. Zastanówmy się chwilę. Nie ulegajmy presji czasu, nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnymi ofertami. Każdą taką okazję należy traktować jak potencjalne oszustwo.

W związku z tym zdarzeniem przypominamy, co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów?:

  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty: Uważaj na kryptowaluty/
  • Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
  • Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
  • W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
  • Sprawdź, czy podmiot który oferuje pomoc w inwestowaniu – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: Ostrzeżenia publiczne.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)