Wałbrzyscy policjanci rozmawiali z dziećmi o mowie nienawiści i hejcie w internecie

czwartek, 21.4.2022 11:33 127 0

20 kwietnia policjanci prewencji kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przeprowadzili z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach prelekcje dotyczące mowy nienawiści oraz wszechobecnego hejtu w internecie. Mowa była przy tym również o odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz przemocy w rodzinie. Funkcjonariusze przypomnieli o właściwym wykorzystaniu urządzeń z dostępem do wirtualnej sieci.

Funkcjonariusze podczas spotkań z dwoma klasami piątymi przekazali uczniom podstawowe informacje związane z problematyką przemocy w rodzinie. Kiedy, gdzie i do kogo uczniowie powinni się zgłosić, kiedy potrzebna jest im pomoc. Przypomnieli, że nie należy ufać obcym osobom. Mówili również o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego wykorzystywania komputerów, tabletów oraz telefonów z dostępem do internetu, które posiadają już nawet najmłodsi.

Podczas spotkania z uczniami policjanci szeroko i szczegółowo omówili także zagadnienia związane z hejtem w internecie. Przestrzegli młodzież, o tym że nawet anonimowe, ale niezgodne z przepisami prawa komentarze, czy wypowiedzi umieszczone na portalach społecznościowych oraz informacyjnych, mogą nieść za sobą konsekwencje prawne dla ich autorów. Przede wszystkim starali się przekazać młodym słuchaczom, że nikt w internecie nie jest anonimowy.

Ostrzegli również, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje, a przecież może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś, kto będzie nakłaniał do okaleczenia się, a w nawet do popełnienia samobójstwa. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadomić rodziców, a ci Policję.

Funkcjonariusze przestrzegali dzieci przed zamieszczaniem zdjęć w internecie i wysyłaniem ich za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Ostrzegli, że nie wiadomo kiedy i do czego takie zdjęcia mogą zostać wykorzystane.

Spotkania miały charakter warsztatów, podczas których piątoklasiści nie tylko wysłuchali tego co mieli do przekazania policjanci, ale sami aktywnie wzięli udział w zajęciach.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)