komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

czwartek, 21 lutego 2019

Eleonory, Fortunata

Wałbrzych na nowej drodze

czwartek, 13.9.2018 21:50 , komentarze: 1 , odsłony: 968
kategorie artykułu:

13 września prezydent Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami miasta by przedstawić swój program dotyczący dróg w Wałbrzychu.

W granicach Wałbrzycha zlokalizowanych jest 207 km dróg różnej kategorii - krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. To najdłuższa sieć wśród miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców. Wynika to z górskiego położenia Wałbrzycha oraz historii jego rozwoju wraz z żywiołową ekspansją przemysłu węglowego. Część tych dróg, mimo wieloletniego użytkowania przez mieszkańców, ma charakter gruntowy. Główną osią drogową miasta jest DK nr 35 – transportowe wąskie gardło i bariera w rozwoju miasta.

Pomiędzy najbardziej oddalonymi dzielnicami miasta, Lubiechowem i Glinikiem Starym połączonymi drogą krajową nr 35, dystans wynosi około 17 km. Taka sytuacja stwarza niezwykle trudne warunki do utrzymania sieci dróg miejskich w należytym stanie.

 

- Cechą charakterystyczną programu budowy i remontów dróg w Wałbrzychu w latach 2011-2018 jest jego kompleksowość - remont drogi oznacza głęboką przebudowę całej infrastruktury miejskiej wzdłuż remontowanego odcinka, co istotnie podnosi znaczenie projektu i jego koszt.- mówił prezydent Roman Szełemej. 

W latach 2011 - 2012 remonty dróg w Wałbrzychu nabrały dynamiki. Korzystając z własnych środków budżetowych, środków budżetu Państwa, samorządu wojewódzkiego oraz wsparcia finansowego UE przeprowadzono remonty i modernizację kluczowych dróg w mieście o wartości ponad 27 mln zł.

Zadania zrealizowane w tym okresie to :

  • -    ul. Broniewskiego
  • -   ul. Kresowa
  • -   ul. Barbusse’a
  • -   ul. Kościuszki
  • -   ul. Moniuszki
  • -   ul. Sienkiewicza
  • -   ul. Lewartowskiego
  • -   ul. Zajączka
  • -   ul. Uczniowska – łącznik do ul. Strzegomskiej 

Wykonywanie prac modernizacyjnych i remontowych w odpowiedniej skali i dynamice stało się możliwe wraz z odzyskaniem przez Wałbrzych statusu miasta grodzkiego 1 stycznia 2013 roku. Ten status, przywrócony Wałbrzychowi decyzją Rady Ministrów, pozwolił Prezydentowi Miasta zarządzać wszystkimi drogami na terenie miasta  i sięgać po znacznie większe środki pomocowe z budżetu Państwa i UE. 

W latach 2013 - 2018 w ramach Programu „ Wałbrzych na nowej drodze” przeprowadzono  remonty, przebudowę oraz budowę 29 km ulic, 20 km ścieżek rowerowych, budowę parkingów o powierzchni około 9000 m2. Związane z tym wydatki wyniosły  około 282 mln zł. Na zadania te z różnych źródeł uzyskano około 105 mln zł dofinansowania.

 

Wasze komentarze

i temu panu wierzę.
piątek, 14.09.2018 09:05 autor: ja

wczoraj, 17 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele