Wałbrzych i Pszczyna miastami partnerskimi

poniedziałek, 26.5.2014 12:13 3990 0

Wałbrzych i górnośląska Pszczyna  podpisały  deklarację o wzajemnej współpracy, a prezydent  dr Roman Szełemej odebrał klucze do nowego miasta partnerskiego . W sier

pniu podczas oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego Placu Magistrackiego, klucze do miasta Wałbrzycha odbierze z kolei burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. Miejscowości łączy wspólna historia, rodzina Hochbergów i jej najsłynniejsza przedstawicielka, księżna Daisy von Pless.

-To bardzo ważny dzień dla historii naszych miast. Po ponad 70 latach przerwy nasze więzy są od dziś na powrót oficjalne i dodatkowo przypieczętowane umową o miastach partnerskich. Dziękuję radom miejskich Wałbrzycha i Pszczyny, które jednogłośnie podjęły uchwały na ten temat – mówi wyraźnie zadowolony prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej podczas uroczystości na pszczyńskim Rynku, gdzie odebrał symboliczny klucz do nowego miasta partnerskiego.

Włodarz Wałbrzycha gościł w Pszczynie w towarzystwie prezesa spółki zamek Książ, Krzysztofa Urbańskiego oraz prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusza Mykytyszyna. Delegacja z naszego miasta już po raz drugi uczestniczyła w organizowanej przez miasto Pszczyna imprezie Daisy Days, dzięki której przez trzy dni pszczyński rynek zmienia się w „ogrody księżnej Daisy”.

-Doprowadzenie do podpisania między Wałbrzychem i Pszczyną umowy o miastach partnerskich obok ustanowienia roku 2013 rokiem księżnej Daisy i publikacji po polsku jej spuścizny literackiej, było jednym ze strategicznych celów naszej fundacji, zapisanym w koncepcji powstania jeszcze przed naszym oficjalnym powołaniem do życia. To bardzo szczęśliwy dzień dla wszystkich wielbicieli księżnej Daisy i  pogmatwanej, ale fascynującej historii naszych ziem. Związki obu miast po raz ostatni były tak bliskie, kiedy Hochbergowie podróżowali kilka razy do roku między swoimi dolnośląskimi i górnośląskimi dobrami  – wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn z Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Promocyjny namiot zamku Książ był jednym z najbardziej obleganych podczas Daisy Days.

– Mieszkańcy Śląska oczywiście znają Książ, ale wielu z nich nie było w naszym zamku od lat. Umowa o miastach partnerskich, promocja naszych atrakcji podczas tak dużych imprez jak nasz majowy festiwal kwiatów czy pszczyńskie Daisy Days to doskonała okazja do pokazania tego co mamy do zaoferowania. Podróżowanie między naszymi miastami to dziś kwestia godzin, a zamki w Książu i Pszczynie, nasze atrakcyjne starówki i wspólna historia wręcz predysponują nas do promowania tej trasy turystycznej, mającej potencjał bycia jedną z najatrakcyjniejszych w południowej Polsce – mówi prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej, Krzysztof Urbański.

Związki historyczne Wałbrzycha i Pszczyny sięgają 1791 roku, kiedy Jan Henryk VI von Hochberg, baron na Książu poślubił księżniczkę Annę von Anhalt –Köthen- Pless, dziedziczkę Pszczyny i ziemi pszczyńskiej. Ich syn, Jan Henryk X i jego potomkowie byli oficjalnymi książętami Pszczyny i od tego czasu związki obu miast były trwałe aż do 1943r.

Panowie na Książu i Pszczynie (Jan Henryk X, Jan Henryk XI i Jan Henryk XV) przez ponad 100 lat inwestowali w rozwój dróg i kolei na Górnym i Dolnym Śląsku celem skomunikowania obu regionów i miast. Rozwijali przemysł wydobywczy przyczyniając się do znacznego rozwoju gospodarczego. Przez ten czas między miastami i regionami trwała wymiana ludzi, dóbr i usług zaś książęca rodzina Hochbergów była motorem i orędownikiem tych kontaktów. O ścisłej współpracy obu miast może świadczyć fakt, iż przed 1939r. w Wałbrzychu jedna z ulic nosiła nazwę Pszczyńskiej, znany też był działający w mieście Hotel Pszczyński.

Najsłynniejszą historyczną postacią łączącą oba miasta jest Księżna Daisy von Pless, której historia bardzo silnie wpływała na wzajemne stosunki Wałbrzycha i Pszczyny. Dziś osoba i działalność księżnej Disy stanową trwały element w historii obu miast oraz płaszczyznę współpracy i promocji kulturalnej. Wymienić tu można obiekty zabytkowe związane z Księżną Daisy von Pless jak Zamek Książ w Wałbrzychu i Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Ponadto w Wałbrzychu powstała Fundacja Księżnej Daisy von Pless, organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Ensamble” im. Księżnej Daisy von Pless.

Pszczyna i Wałbrzych to miasta, które łączy wspólna historia oraz wola wzajemnej wymiany doświadczeń oraz współpracy w zakresie kultury, edukacji, turystyki i promocji piękna i dorobku ziemi Wałbrzyskiej i Śląskiej. Podjęcie wspólnych działań na tych polach przyniesie oczywiste korzyści dla społeczności zarówno Wałbrzycha, jak i Pszczyny. Naturalnym staje się zacieśnienie i sformalizowanie współpracy obu miast połączonych wspólną historią i działalnością ludzi tu zamieszkałych, którzy w znaczący sposób przyczyniali się do rozwoju i znaczenia gospodarczego naszych ziem.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)