komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

niedziela, 20 października 2019

Ireny, Kleopatry

W starych Bogaczowicach wspominają Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

piątek, 4.10.2019 09:49 , komentarze: 0 , odsłony: 152
kategorie artykułu:

Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Starych Bogaczowicach od września do listopada 2019 roku realizuje Projekt dofinansowany z  Fundacji Lotto – Patroni Roku 2019 Pt. „ Wspominam, podziwiam, pamiętam - Gustaw Herling – Grudziński”.

Projekt polega na organizacji cyklu wydarzeń, spotkań i koncertów poświęconych życiu i twórczości Gustawa Herlinga- Grudzińskiego, jednemu z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, eseiście, krytykowi literackiemu, dziennikarzowi, żołnierzowi, więźniowi  łagrów i obozów NKWD - Patrona Roku 2019 ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, iż w roku 2019  przypada setna na rocznica urodzin Gustawa Herlinga – Grudzińskiego Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne postanowiło ukazać twórczość oraz życie tego wybitnego człowieka mieszkańcom Starych Bogaczowic w dowód uznania za słowa i jego czyny.

Działania w ramach projektu dotyczą organizacji spotkań autorskich i czytelniczych, konkursów tematycznych, projekcji audycji radiowych, wystaw czy koncertów. Kierowane są zarówno do dzieci, jak i młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Celem projektu jest przybliżenie życia, postawy i twórczości Patrona Roku 2019. We wrześniu odbył się, podczas Dożynek Gminnych, mecz piłki nożnej dla mieszkańców "Walka o siebie w trybach losu" upamiętniająca heroiczną walkę Gustawa Herlinga – Grudzińskiego  o lepszy świat. Z kolei w tym tygodniu zakończyły się  spotkania czytelnicze w bibliotece dla młodzieży, podczas których pracownicy GCBK zaprezentowali dorobek literacki i biografię pisarza, a także dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej dzieła autora.
W ramach projektu odbędą się także warsztaty edukacyjne prowadzone przez pisarkę Monikę Sawicką Kacprzak z zakresu „Patriotyzm dla najmłodszych”,  a dla młodzieży i dorosłych WARSZTAT HISTORYCZNO - LITERACKI „Gustaw Herling - Grudziński - samotność pisarza na emigracji”.
W Szkole Podstawowej odbędą się także:  konkurs wiedzy "Życie i twórczość Gustawa Herlinga - Grudzińskiego" dla uczniów klas starszych, a dla uczniów  młodszych  konkurs plastyczny "Mój inny świat" - jak widzisz Polskę w czasach obecnych.
Na zakończenie projektu odbędzie się Wieczornica Patriotyczna, podczas której zostanie zaprezentowana, przygotowana przez młodzież, wystawa poświęcona bohaterowi. Odbędzie się także występ poetycko - literacko - muzyczny nawiązujący do działalności pisarza. Nie zabraknie akcentów patriotyzmu, rozmów o wolnej Polsce i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, tak aby godnie upamiętnić obchody Dnia Niepodległości.

 

Wasze komentarze

CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKUP AUT
SKUP AUT
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele