komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 23 września 2020

Tekli, Boguslawa

W starych Bogaczowicach wspominają Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

piątek, 4.10.2019 09:49 , komentarze: 0 , odsłony: 372
kategorie artykułu:

Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Starych Bogaczowicach od września do listopada 2019 roku realizuje Projekt dofinansowany z  Fundacji Lotto – Patroni Roku 2019 Pt. „ Wspominam, podziwiam, pamiętam - Gustaw Herling – Grudziński”.

Projekt polega na organizacji cyklu wydarzeń, spotkań i koncertów poświęconych życiu i twórczości Gustawa Herlinga- Grudzińskiego, jednemu z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, eseiście, krytykowi literackiemu, dziennikarzowi, żołnierzowi, więźniowi  łagrów i obozów NKWD - Patrona Roku 2019 ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, iż w roku 2019  przypada setna na rocznica urodzin Gustawa Herlinga – Grudzińskiego Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne postanowiło ukazać twórczość oraz życie tego wybitnego człowieka mieszkańcom Starych Bogaczowic w dowód uznania za słowa i jego czyny.

Działania w ramach projektu dotyczą organizacji spotkań autorskich i czytelniczych, konkursów tematycznych, projekcji audycji radiowych, wystaw czy koncertów. Kierowane są zarówno do dzieci, jak i młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Celem projektu jest przybliżenie życia, postawy i twórczości Patrona Roku 2019. We wrześniu odbył się, podczas Dożynek Gminnych, mecz piłki nożnej dla mieszkańców "Walka o siebie w trybach losu" upamiętniająca heroiczną walkę Gustawa Herlinga – Grudzińskiego  o lepszy świat. Z kolei w tym tygodniu zakończyły się  spotkania czytelnicze w bibliotece dla młodzieży, podczas których pracownicy GCBK zaprezentowali dorobek literacki i biografię pisarza, a także dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej dzieła autora.
W ramach projektu odbędą się także warsztaty edukacyjne prowadzone przez pisarkę Monikę Sawicką Kacprzak z zakresu „Patriotyzm dla najmłodszych”,  a dla młodzieży i dorosłych WARSZTAT HISTORYCZNO - LITERACKI „Gustaw Herling - Grudziński - samotność pisarza na emigracji”.
W Szkole Podstawowej odbędą się także:  konkurs wiedzy "Życie i twórczość Gustawa Herlinga - Grudzińskiego" dla uczniów klas starszych, a dla uczniów  młodszych  konkurs plastyczny "Mój inny świat" - jak widzisz Polskę w czasach obecnych.
Na zakończenie projektu odbędzie się Wieczornica Patriotyczna, podczas której zostanie zaprezentowana, przygotowana przez młodzież, wystawa poświęcona bohaterowi. Odbędzie się także występ poetycko - literacko - muzyczny nawiązujący do działalności pisarza. Nie zabraknie akcentów patriotyzmu, rozmów o wolnej Polsce i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, tak aby godnie upamiętnić obchody Dnia Niepodległości.

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz