UWAGA utrudnienia! Remont ul. Wałbrzyskiej w Wałbrzychu

poniedziałek, 8.8.2022 09:31 334 0

Do 20 sierpnia kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, związanymi z remontem ul. Wałbrzyskiej w Wałbrzychu, przy wylocie z miasta. Trwa naprawa ostatniego fragmentu biegnącej przez Wałbrzych drogi krajowej nr 35, której remontowana ulica jest częścią.
 
Choć to droga krajowa, jej modernizacji podjęły się wspólnie Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy (KSS Bartnica) i samorząd Wałbrzycha. Naprawiany jest 400 - metrowy odcinek ul. Wałbrzyskiej, na obrzeżach miasta. Dla samochodów wprowadzono ruch wahadłowy. Utrudnienia potrwają do ok. 20 sierpnia.
 
Jezdnia nowa i nowoczesna
 
W ramach prac usunięta została dotychczasowa, zniszczona nawierzchnia drogi, którą po remoncie zastąpi nowoczesna i bezpieczna jezdnia, złożona z warstw: wyrównującej (wzmocnionej siatką zbrojącą z włókna szklanego) oraz wiążącej i wierzchniej.

- Dwie górne warstwy drogi będą wykonane z mas bitumicznych, wyprodukowanych z kruszyw wydobywanych w regionie przez KSS Bartnica. Przekazaliśmy na potrzeby remontu około tysiąca ton mas, które wyprodukowane zostały także lokalnie, w Wytwórni Mas Bitumicznych w Starym Julianowie koło Wałbrzycha - mówi Grzegorz Korzanowski, Dyrektor Zespołu Wytwórni Mas Bitumicznych KSS Bartnica.
Dodaje: - Warstwa wiążąca drogi będzie składać się m.in. z wydobywanego w Rybnicy Leśnej melafiru, który ze względu na jakość wykorzystywany jest na co dzień do budowy najważniejszych w kraju dróg i autostrad. Natomiast do masy bitumicznej, która będzie stanowić wierzchnią warstwę jezdni, wykorzystane zostało gabro ze złoża w Nowej Rudzie - Słupcu, które ma świetne parametry, dodatkowo rozjaśnia drogę oraz ma właściwości wpływające na skrócenie drogi hamowania aut, co ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa - mówi dyrektor Grzegorz Korzanowski z KSS Bartnica.

W ramach remontu modernizowane są także elementy otaczającej jezdnię infrastruktury.

- M.in. wymienione zostanie tzw. obramowanie drogi, będą nowe krawężniki i studzienki deszczowe, natomiast w miejscu znajdującej się przy tej jezdni skarpy wzmocnione zostanie dodatkowo podłoże - mówi Zbigniew Stander z wykonującego remont Świdnickiego Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów, kierownik budowy.
 
Współpraca dla dobra kierowców
 
Trwająca inwestycja drogowa jest już dziesiątą (!) w ostatnich latach, którą w tej części Wałbrzycha prowadzą wspólnie Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy (KSS Bartnica) i samorząd Wałbrzycha. Do tej pory wyremontowane zostały m.in. ulice Tunelowa i Gdyńska oraz - będące częścią drogi nr 35 - ulice Niepodległości i Wałbrzyska. Choć to droga krajowa, prowadząca do przejścia granicznego z Czechami, pokonywana dziennie przez tysiące aut, KSS Bartnica - w porozumieniu z samorządem Wałbrzycha - dla bezpieczeństwa kierowców i okolicznych mieszkańców dobrowolnie podjęła się jej remontów, nie obligowana do tego przez żadne przepisy. Spółka wozi bowiem tędy urobek z Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej do bocznicy kolejowej w Wałbrzychu.
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)