komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

niedziela, 27 września 2020

Wincentego, Mirabeli

Uwaga! Kolejne telefoniczne próby wyłudzenia pieniędzy

poniedziałek, 10.8.2020 10:51 , komentarze: 0 , odsłony: 414
kategorie artykułu:

Działania przeprowadzone przez policjantów pionu kryminalnego wałbrzyskiej komendy bezpośrednio po zgłoszeniu doprowadziły do zatrzymania w miniony wtorek na gorącym uczynku przestępstwa 28-letniej wałbrzyszanki. Kobieta działając metodą "na policjanta" - jako kurier - przyjechała odebrać od pokrzywdzonej 9 tysięcy euro. W ostatnich dniach na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego doszło do kilku innych podobnych zgłoszeń, dlatego policjanci po raz kolejny ostrzegają, aby nie przekazywać jakiejkolwiek gotówki osobom nieznajomym, które często podają się za kurierów, policjantów, adwokatów, a nawet prokuratorów, a są zwykłymi oszustami.

Do próby wyłudzenia 9 tysięcy euro doszło na terenie powiatu wałbrzyskiego 4 sierpnia po południu. Wtedy do 54-latki zadzwonił telefon. Osoba po drugiej stronie słuchawki podała się za policjanta mówiąc, że jej wnuczka doprowadziła do poważnego wypadku drogowego i potrzebna jest gotówka, aby mogła w tym samym dniu wyjść z więzienia. Oszustka zażądała 150 tysięcy złotych. Pokrzywdzona taką gotówką nie dysponowała i przygotowała 9 tysięcy euro. Na szczęście 54-latka szybko zorientowała się, że to może być oszustwo i powiadomiła Policję. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu bezpośrednio po zgłoszeniu i wykonanych czynnościach zatrzymali kobietę, która miała być kurierem i odebrać pieniądze, na gorącym uczynku przestępstwa.
Policjanci już postawili podejrzanej zarzut oszustwa. 28-latce za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Policjanci przypominają!
Podczas próby wyłudzenia pieniędzy na policjanta sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne, jakie budzi ten zawód. Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu z pokrzywdzonym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują  osoby starsze o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki lub proszą o przekazanie pieniędzy w związku z wypadkiem drogowym, do jakiego doprowadził ktoś z bliskiej rodziny. Ostatecznie umawiają się z osobą pokrzywdzoną w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Oszuści następnie znikają z gotówką, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności. Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują oczywiście o ostrożność, gdyż sprawcy podają się za członków bliskiej rodziny. Bardzo często zmieniają głos udając chorego lub płaczą.

Pamiętajmy!
- Nie wypłacajmy gotówki, jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści.
- Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności.
- Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy.
- Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112 i zastosować się do poleceń dyżurnego jednostki.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

czwartek, 24.9.2020 12:19
środa, 16.9.2020 11:13
niedziela, 13.9.2020 08:48
sobota, 12.9.2020 09:15
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele