Upały są groźne dla zdrowia - specjaliści z UMW i USK radzą, jak przetrwać lato

środa, 17.7.2024 12:14 0

Upały nie są obojętne dla naszego organizmu. Badania naukowców udowodniły, że skrajnie wysokie temperatury zwiększają ryzyko udarów i są niebezpieczne dla wielu osób.

- Wysoka temperatura jest niekorzystna dla nas wszystkich, a szczególnie dla pacjentów  dotkniętych chorobami układu sercowo-naczyniowego. Większość stosuje leki obniżające ciśnienie krwi, regulujące pracę serca. Mówimy tu głównie o chorych po zawale mięśnia sercowego, z nadciśnieniem tętniczym, z niewydolnością serca, z chorobą wieńcową – mówi dr n. med. Piotr Gajewski, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, Instytut Chorób Serca USK we Wrocławiu.

Tachykardia, czyli szybsza akcja serca wywołana wysoką temperaturą, może okazać się groźna, a nawet zabójcza. Ważne jest, aby nie bagatelizować objawów takich jak bóle i zawroty głowy czy nagłe osłabienie.

– W takich sytuacjach należy jak najszybciej - jeżeli mamy taką możliwość - udać się do lekarza rodzinnego. Jeśli znajdujemy się w obcym miejscu, na ulicy - to należy jak najszybciej wezwać pogotowie – tłumaczy dr n.med. Piotr Gajewski, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, Instytut Chorób Serca USK we Wrocławiu.

Wysokie temperatury mogą zaburzać pracę układu odpornościowego. Najbardziej narażone jest zdrowie osób starszych, które często są obciążone wieloma innymi chorobami. A do tego seniorzy popełniają wiele błędów. Po pierwsze - często wychodzą z domu w porach najwyższych temperatur. Najczęściej robią to działkowcy. Po drugie - starsi ludzie nie odczuwają pragnienia i mało piją wody. A podczas takich upałów należy wypić 3 litry wody dziennie i jest to absolutne minimum. Konieczna jest także kontrola tego, ile wypijamy wody. Najlepiej wlewać ją do litrowych butelek i z nich pić. Wtedy wiemy ile wody dostarczyliśmy organizmowi. I najważniejsze - trzeba unikać słońca. Najbardziej niebezpieczna jest ekspozycja między godziną 11 a 16.

– Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna. Słońce, nie da się ukryć, wspaniale polepsza nastrój. Ono też  powoduje, że w skórze wytwarza się witamina D, ale trzeba pamiętać - słońce przynosi bardzo wiele szkód. Już jedno oparzenie zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.  Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie fotoprotekcji, która polega na stosowaniu kremów z filtrem, odzieży ochronnej, odpowiedniego nakrycia głowy, a także okularów protekcyjnych – tłumaczy dr hab. Alina Jankowska-Konsur z Uniwersyteckiego Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej UMW.

Lekarze przypominają kilka zasad, do których powinno się stosować. Podczas upałów nie powinniśmy pić gazowanych i bardzo zimnych napojów. Łatwo o stany zapalne górnych dróg oddechowych, poza tym jest to obciążenie dla rozgrzanego organizmu - wcale mu nie pomagamy w schłodzeniu. Warto dostarczać z wodą elektrolity do utrzymania równowagi fizjologicznej. Do ugaszenia pragnienia najlepsza jest woda, do której można dodać szczyptę soli - to uzupełni sód, który wypociliśmy w ciągu upalnego dnia. Jeśli przebywamy lub  odpoczywamy - mimo upału - na powietrzu warto korzystać z zacienionych miejsc.

Fot. Tomasz Walów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)