Upadłość konsumencka Wrocław – czym jest i jak wygląda procedura?

czwartek, 26.1.2023 21:15 108

W obecnych czasach coraz więcej osób rozważa ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Znajdując się w trudnej sytuacji finansowej, posiadając nadmiar zobowiązań wobec wierzycieli, którym nie sposób sprostać, wydaje się to rozsądnym, a nawet koniecznym posunięciem. Naturalnie więc pojawiają się pytania, czym dokładnie charakteryzuje się ten proces i jakie są jego konsekwencje.

20230125081919_download

  1. Czym jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
  2. Przygotowania do ogłoszenia upadłości konsumenckiej - upadłość konsumencka Wrocław
  3. Co po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Problemy nie rozwiązują się same, zwłaszcza kiedy dotyczą piętrzących się zobowiązań finansowych. Raty kredytu, pożyczki, opłaty za prąd, wodę i gaz – brak terminowej wpłaty powoduje naliczenie odsetek, które jedynie pomnażają dług. W jednej chwili człowiek orientuje się, że nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom wierzycieli. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych postępowań windykacyjnych i komorniczych, ale także przerwać już toczące się sprawy, konsument ma prawo ogłosić upadłość.

Czym jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Chcąc ogłosić upadłość konsumencką we Wrocławiu, ale też w każdym innym miejscu w Polsce, muszą Państwo pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Otóż jest to czynność, którą mogą podjąć jedynie osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej. Kolejnym warunkiem jest niewypłacalność, z którą wnioskodawca zmaga się od minimum trzech miesięcy.

Wniosek o upadłość konsumencką rozpatruje sąd. Jego głównym celem jest znalezienie rozwiązania umożliwiającego spłatę długu i jednoczesne zapewnienie osobie zadłużonej godnych warunków do życia. Co ważne, tuż po rozpoczęciu procedury upadłościowej (po ogłoszeniu przez sąd upadłości), automatycznie wstrzymywane są: dalsze naliczanie odsetek i wszystkie postępowania windykacyjne (nie mogą też zostać podjęte nowe sprawy).

W momencie rozpatrzenia wniosku przez sąd i ogłoszenia upadłości, długi ciążące na wnioskodawcy zostaną pokryte z tzw. masy upadłościowej.

Przygotowania do ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Jeśli podjęli Państwo decyzję i są gotowi na postępowanie upadłościowe, warto w tym momencie skierować się po pomoc do renomowanego prawnika, specjalisty z zakresu upadłości konsumenckiej. Poprowadzi on całą sprawę, począwszy od skompletowania niezbędnych dokumentów i przygotowania wniosku, przez reprezentowanie przed sądem i syndykiem, kończąc na uzyskaniu możliwie najkorzystniejszego planu spłaty wierzycieli.

Należy pamiętać, że upadłość konsumencka to złożony proces, wymagający licznych przygotowań i zaangażowania. Aby przebiegł w sposób sprawny i bez zakłóceń (np. w postaci odrzucenia niepoprawnie wypełnionego wniosku), często konieczne jest zatrudnienie profesjonalisty.

Co po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka wiąże się z ograniczeniem pewnych praw, co trwa do momentu zatwierdzenia planu spłaty. W tym czasie nie będą mogli Państwo między innymi swobodnie zarządzać majątkiem i zaciągać nowych zobowiązań finansowych. Plan spłaty wierzycieli ustala sąd, a do jego wykonania powoływany jest syndyk.

W ramach planu spłaty wierzycieli syndyk zajmuje środki pieniężne znajdujące się na koncie osobistym (pozostawiając kwotę niezbędną do życia), ma prawo także zlicytować posiadane nieruchomości (dom, mieszkanie) i pojazdy (samochody, motocykle). Po sprzedaży, osoba ogłaszająca upadłość otrzyma środki na wynajem nowego lokalu na okres od 12 do nawet 24 miesięcy. Zlicytowaniu nie podlegają przedmioty potrzebne do wykonywania obowiązków zawodowych oraz codziennego funkcjonowania (lodówka, pralka, łóżko itp.).