Uczniowie z Freiberga eksplorują Wałbrzych

wtorek, 6.10.2015 13:04 806 0

Od kilku tygodni za sprawą „złotego pociągu” Wałbrzych przeżywa oblężenie turystów z całego świata. Media ze wszystkich kontynentów prześcigają się w relacjach na temat ukrytych w nim skarbów nazistów, a nasze miasto w niebywałym tempie staje się potęgą turystyczną regionu. Poszukiwacze skarbów, eksploratorzy, pasjonaci historii wskazują na coraz to nowsze miejsca w Wałbrzychu i okolicach, które mogą skrywać kolejne tajemnice.

Z dala od powszechnej gorączki złota i fascynacji znaleziskiem z okresu minionej wojny gimnazjaliści z „Dziewiątki” wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkoły partnerskiej we Freibergu odkrywali w miniony weekend skarby architektury wałbrzyskiej ostatnich siedmiu stuleci. Swoją „eksplorację” rozpoczęli w największej i najstarszej atrakcji naszego miasta -  Zamku Książ. W towarzystwie duchów, czarownic i złośliwych gnomów, czających się w zamkowych zakamarkach i wyskakujących z nich ku uciesze, tudzież przerażeniu zwiedzających, młodzi Polacy i Niemcy przemierzali mroczne korytarze, komnaty, podziemia i pomieszczenia gospodarcze, poznając historię najznamienitszej rezydencji książęcej na Śląsku.

Połączenie elementów harcerskich podchodów, podążanie śladem wskazówek i reguł, scenariusz gry oraz zadania do wykonania to esencja popularnych na całym świecie gier miejskich – nowej formy rozrywki i alternatywnego sposobu zwiedzania miasta - bez planu i bez przewodnika. Wykorzystując ideę gier miejskich uczniowie Gimnazjum nr 9 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu zaprosili swoich kolegów ze szkoły partnerskiej im. Clary Zetkin we Freibergu na spotkanie z najpiękniejszymi zabytkami Wałbrzycha. Trasa gry wiodła ulicami Starego Miasta, od Rynku do Placu Magistrackiego poprzez godne odwiedzenia miejsca: kamienice, kościoły oraz zabytkowe budynki użyteczności publicznej. Młodzież w każdym takim miejscu miała do wykonania określone zadania prowadzące do odgadnięcia końcowego hasła.

Grę na wałbrzyskiej Starówce poprzedziły przygotowania w szkole, podczas których przedstawiono prezentację multimedialną o Wałbrzychu i film ukazujący miasto z drona. 

Po intensywnych poszukiwaniach skarbów przeszłości nie zabrakło czasu na rozrywkę i dalsze poznawanie miasta tajemnic. W zabytkowym Stadzie Ogierów w Książu młodzież miała okazję pojeździć „wierzchem”, odbyć przejażdżkę tramwajem konnym po wielowiekowym parku Hochbergów i rozgrzać się przy ognisku, zajadając kiełbaskę i pieczony chleb. A wszystko to w otoczeniu historii, pięknej przyrody, „złotej polskiej jesieni” i pogody jak na zamówienie.

Dodatkowym atutem spotkania okazały się zakupy w centrum handlowym "Victoria". Polscy uczniowie towarzyszyli swoim niemieckim kolegom podczas obowiązkowego wydawania kieszonkowego na słodycze i pamiątki. Uczniowie i nauczyciele z Niemiec mieli ponadto okazję poznać typowe polskie produkty.

Podczas trzydniowego spotkania polsko – niemieckiego nie zabrakło również aktywności sportowych: gry w kręgle, tenisa stołowego, czy w zbijanego na przerwach między lekcjami. 

Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Urząd Miejski w Wałbrzychu.

źródło: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)