Straż Miejska kontra graffiti

piątek, 4.10.2019 10:22 552 0

Wulgarne napisy i rysunki występujące w przeważającej części na elewacjach budynków oraz urządzeniach użyteczności publicznej trudno traktować jako formę sztuki. Jest to typowy akt wandalizmu. Najbardziej dotkliwym aspektem związanym z pojawieniem się bazgrołów wydaje się być zniszczenie mienia, a co za tym idzie ponoszenie przez właścicieli zdewastowanych powierzchni kosztów związanych z przywróceniem ich do stanu poprzedniego.

Oprócz wymiaru wyłącznie materialnego, pojawianie się bazgrołów prowadzić może do eskalacji czynów niezgodnych z prawem na zniszczonym obszarze, obniżenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, a w konsekwencji do spadku wartości nieruchomości na danym terenie lub nawet spadku atrakcyjności turystycznej miasta.

Zagrożenia wynikające z opisywanego stanu rzeczy wymuszają na władzach lokalnych konieczność podjęcia kompleksowych, zintegrowanych działań mających na celu próbę ograniczenia występującego w Wałbrzychu zjawiska. Z przykrością należy stwierdzić fakt, iż znaczna część budynków zniszczona jest przez bezmyślne działania kibiców wałbrzyskiego klubu sportowego, których forma wsparcia sportowców pozostawia wiele do życzenia...

Straż Miejska działa prewencyjnie tworząc wspólne patrole z policją mające na celu kontrolę terenów zagrożonych oraz pogadanki w placówkach oświatowych, aby już młode pokolenie miało świadomość konsekwencji powstania tzw. graffiti. Prowadzone są również we współpracy z różnego rodzaju podmiotami, organizacjami działania korygujące mające na celu usunięcie niepożądanych bazgrołów, a w szczególności takich, w których zawarte są wszelkiego rodzaju wulgaryzmy, treści nawołujące do przemocy i nienawiści m.in. na tle rasowym. Warto nadmienić, że w 2018 roku takimi działaniami objęto pięć dzielnic Wałbrzycha i usunięto graffiti z 76 obiektów. W tym roku nasze działania ograniczyły się do trzech dzielnic i do tej pory usunięto graffiti z 57 obiektów.

Zachęcamy do reagowania i zgłaszania niszczenia mienia w postaci tworzenia bezprawnego graffiti.

źródło: Straż Miejska w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)