Stara Kopalnia aktywna w weekend

wtorek, 5.7.2022 11:02 410 0

Uroczystość odsłonięcia tablicy, muzyczny festiwal Hip Hop Kopalnia Festival, nocne zwiedzanie i spektakl teatralny. Była też wizyta w Brukseli. Tak wyglądał miniony tydzień w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Piątek 1 lipca był uroczystym rozpoczęciem weekendu w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Już od rana na terenie wałbrzyskiego kompleksu można było spotkać górników w galowych mundurach. Była ku temu wyjątkowa okazja. Z inicjatywy Wałbrzyskich Stowarzyszeń Górniczych w obecności licznej delegacji ich przedstawicieli, władz miasta, Dyrekcji Starej Kopalni oraz mediów odsłonięto tablicę pamiątkową o życiu i działalności Państwa Piątek – Zasłużonych dla Miasta Wałbrzycha – m.in. inicjatorów utworzenia muzeum po byłym kompleksie kopalni „Julia”, autorów wielu prac naukowych, czy opisów dotyczących zabytków techniki.

Tego dnia delegacji Starej Kopalni nie mogło zabraknąć na roboczym spotkaniu inicjatywy fundacji Via Salutis. W gościnnej Bibliotece pod Atlantami w obecności i przy udziale delegacji innych miejskich instytucji pracowano nad powstaniem w naszym mieście pierwszych miejskich questów. Kolejne spotkania jeszcze w te wakacje, po to by już niebawem turystyczno – edukacyjna oferta miasta poszerzyła się o dwie miejskie gry terenowe dostępne dla wszystkich.

W piątek ruszył pierwszy hip hopowy festiwal w Wałbrzychu. Publiczność, którą przyciągnął bogaty line-up Hip Hop Kopalnia Festival -  ponad 20 artystów- w ciągu dwóch dni dobrej zabawy w rytmach polskiego rapu, miała również do dyspozycji pole namiotowe, strefę gastronomiczną, a komu było mało mógł wybrać się na zwiedzanie kopalni z przewodnikiem. Wśród gwiazd na estradzie pojawili się m.in. Słoń, O.S.T.R, Pokahontaz, TEDE czy Sarius, a dwudniowe festiwalowe święto hip hopu zakończył energetycznym koncertem Guzior.

W sobotę oprócz standardowego wyjścia z przewodnikiem po wałbrzyskiej kopalni nie zabrakło Nocnego Zwiedzania z pracami górniczymi, a w niedzielę przestrzenie kopalni opanował teatr dla dzieci, czyli kolejna edycja Letniej Akcji Kulturalnej Teatru William- Es. Dzieci z rodzicami zaproszono na bezpłatną sztukę – Czerwony Kapturek.

W minionym tygodniu przedstawiciele sektora kultury, w tym Starej Kopalni i Teatru Dramatycznego mieli przyjemność uczestniczyć w wizycie studyjnej w Brukseli. Podczas wyjazdu odbyły się spotkania, gdzie pokazywano z jakich funduszy organizacje i instytucje kultury z Dolnego Śląska mogą pozyskiwać dofinansowania. Organizatorem wydarzenia była Komisja Europejska w Polsce i Parlament Europejski - Biuro we Wrocławiu.

Oprócz wakacyjnej oferty, z której grupy zorganizowane kolonii, półkolonii i wycieczek mogą skorzystać przez cały tydzień w następny weekend kolejne propozycje aktywności na terenie Starej Kopalni.

W piątek 8 lipca od 21:30 pierwszy seans w ramach tegorocznego Kina Open Air. Bezpłatnie na placu przy restauracji Coolturalna Montownia zobaczyć będzie można film Disneya – Zakochany Kundel.

W sobotę wieczorem odbędą się kolejne górnicze prace w ramach Nocnego Zwiedzania a w niedzielę fedrować będą dzieci i ich opiekunowie w ramach Rodzinnych Niedziel. Tym razem na specjalnie przygotowanej trasie zwiedzania z animatorem najmłodsi turyści będą mieli okazję odkryć budynek łaźni, pomieszczenia szatni a następnie wraz ze swoimi opiekunami będą rozwiązywać zadania, zagadki i łamigłówki w podziemnej sztolni.

Dodatkowo zajęcia artystyczne będą czekać na rodziny w Centrum Ceramiki Unikatowej BWA, a niedzielne atrakcje zakończy kolejny występ Teatru William’Es w ramach Letniej Akcji Kulturalnej. 

Bilety na Rodzinne Niedziele, Nocne Zwiedzanie oraz standardową trasę turystyczną można zakupić na www.starakopalnia.pl w zakładce bilety. Na stronie internetowej oraz mediach społecznościowych instytucji znajdą Państwo również aktualne informacje o wydarzeniach w wałbrzyskiej kopalni.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)