komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Izoldy, Celestyna


Spotkanie autorskie z Rafałem Jakubowskim i Dianą Jakubowską

czwartek, 6.2.2020 11:27 , komentarze: 0 , odsłony: 337
kategorie artykułu:

23 marca Biblioteka pod Atlantami zaprasza na spotkanie z autorami książki "Wierzenia Słowian i Indoariów. Rekonstrukcja utraconych tradycji", Rafałem Jakubowskim i Dianą Jakubowską. Spotkanie to zainicjuje VII Tydzień Fantastyki pod hasłem "Słowiański tydzień pod Atlantami". Książka ukazała się w grudniu zeszłego roku, pod szyldem stowarzyszenia i wydawnictwa PraŹródła.

W ramach swoich działań PraŹródła zajmują się edukacją i badaniami porównawczymi nad pradziejami ludów indoeuropejskich. Promują interdyscyplinarne podejście do nauki, sięgając do takich dziedzin jak: historia, religioznawstwo, etnologia, językoznawstwo, antropologia czy archeogenetyka. Podejmując próbę rekonstrukcji historii i tradycji ludów indoeuropejskich, w tym Słowian, weryfikują aktualny stan wiedzy. Odkrywają nieznane dotąd źródła wskazujące na wspólne pochodzenie religii Słowian i Indoariów. Prowadzą badania komparatystyczne, porównując mity, symbole sakralne, rytuały i wierzenia.
Nowa książka PraŹródeł jest przełomowa w swojej dziedzinie. Jak dotąd bowiem odtwarzanie wierzeń słowiańskich polegało na przytaczaniu wciąż tych samych źródeł kronikarskich, których autorzy opisywali przecież nieznaną, bądź wrogą sobie religię, poza tym czynili to w formie lakonicznych przekazów. Z kolei sięganie do pozostałości kultury ludowej, również nie daje pełnego obrazu słowiańskich wierzeń, gdyż jak wiadomo podczas chrystianizacji zniszczono świadectwa słowiańskiego kultu, dokonano zmian w naszej obrzędowości i języku. Pozostawiono w kulturze tylko te elementy, które można było zasymilować z nową religią.

Zapraszamy serdecznie do Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu:

  • o godz. 12.00 odbędą się zajęcia dla szkół w temacie "Kultura i wierzenia Słowian" prowadzone przez stowarzyszenie Praźródła
  • o godz. 17.00 zacznie się spotkanie autorskie z Rafałem i Dianą Jakubowskimi

źródło: wydarzenie na FB

 

Wasze komentarze

piątek, 20.3.2020 10:13
piątek, 20.3.2020 09:10
niedziela, 8.3.2020 09:35
SKUP AUT
SKUP AUT
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele