Rekordowy rok wałbrzyskich strażaków

środa, 4.3.2015 11:22 1496 1

Jacek Cichura, Starosta Wałbrzyski, uczestniczył w rocznej naradzie w Komendzie Miejskiej PSP Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu przy ul. Ogrodowej 20.

Podczas spotkania przedstawiono informację o stanie bezpieczeństwa Powiatu w 2014 roku oraz plan działań wałbrzyskiej straży na rok obecny. Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu przedstawił panu Staroście oraz pozostałym gościom szczegółowe zestawienia, a także „Program Działania Komendy Miejskiej PSP w Wałbrzychu na rok 2015”.

O bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Wałbrzyskiego dba obecnie 134 strażaków z dwóch Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych, dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych skupionych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym oraz siedem nienależących do tego systemu. Wałbrzyscy strażacy to wysokiej klasy specjaliści, o czym świadczy m.in. to, że w ramach lokalnej komendy działają dwie grupy specjalistyczne: Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Wałbrzych-1” oraz Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Wałbrzych-2”.  

W ubiegłym roku, na terenie Powiatu Wałbrzyskiego i Wałbrzycha, strażacy interweniowali 2225 razy, pod względem ilości interwencji był to rok wyjątkowo pracowity. W 2013 straż wyjeżdżała średnio 5 razy na dobę, a w 2014 – średnio 6 razy w ciągu doby. W Powiecie najwięcej zdarzeń wymagających interwencji wystąpiło w Boguszowie-Gorcach – 244. W pozostałych gminach było ich: w Czarnym Borze - 82, Głuszycy - 97, Jedlinie-Zdroju - 71, Mieroszowie - 64, Starych Bogaczowicach – 73, Szczawnie-Zdroju - 79 i Walimiu - 85. Na terenie powiatu łącznie interweniowano 795 razy.  

Na rok 2015 planowana jest m.in.termomodernizacja JRG 1 na ul. Przemysłowej, ale też jest duże prawdopodobieństwo pozyskania trzech nowych samochodów: do ratownictwa chemicznego, nowy wóz skrzyniowy oraz nowa drabina.

W 2015 roku na szczycie góry Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach zostanie zamontowany, przekaźnik radiowy dla służb ratowniczych.Został on sfinansowany przez poprzedni Zarząd Powiatu, dzięki niemu w regionie polepszy się łączność radiowa niezbędna podczas pracy strażaków w terenie.

W styczniu 2015 roku Komenda Miejska PSP wystąpiła do pana Starosty z wnioskiem o sfinansowanie ze środków Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu zakupu konsoli dyspozytorskiej oraz modernizacji dwóch radioprzemienników, co ma przyczynić się do poprawy łączności bezprzewodowej jednostek ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu, a także zapewnić wsparcie koordynacji działań strażaków podczas akcji w terenie. Pan Starosta zapewnił, że kwestie bezpieczeństwa są dla niego bardzo ważne, dlatego też Zarząd zabezpieczył środki na ten cel.  

źródło: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu  

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Damian Kudowa czwartek, 05.03.2015 23:40
Popiera Gratulacje Dla STRAZY , Sam Jestem Strazakiem A Sprzet...