komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 3 kwietnia 2020

Ryszarda, Pankracego


Pszczoły, konie i brzózki...

sobota, 21.11.2015 10:05 , komentarze: 0 , odsłony: 1065
kategorie artykułu:

Pszczoły, konie i brzózki to efekt końcowy projektu realizowanego w gminie Czarny Bór przez Forum Aktywności Lokalnej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy gminy. W ramach zadania zrealizowano na terenie gminy trzy projekty: "Czarnoborska Pasieka Ratunkowa", "Wykorzystanie tradycyjnych odmian zwierząt gospodarskich w kontroli wegetacji i pielęgnacji krajobrazu" oraz "Założenie ostoi zadrzewień na drogach przypolnych". W ramach tych zadań utworzona została z inicjatywy pana Zbigniewa Mokrzyckiego pasieka z 11 ulami, w tym ul inhalacyjny i edukacyjny. Piękne kolorowe ule zostały pomalowane przez dzieci ze świetlic wiejskich, które przy okazji uczyły się jak ważną rolę pełnią pszczoły w naszym środowisku. 

Drugie zadanie zostało zainicjowane przez gospodarzy państwa Rozkochów z Witkowa, i dzięki ich zaangażowaniu udało się dać dom koniom Huculskim, które objęte są ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich. Pod okiem gospodarzy dzieci ze świetlic wiejskich będą miały swoistą hipoterapię. Najwięcej radości i przyjemności, jaką czerpią dzieci w czasie spotkania z koniem, płynie właśnie z kontaktu z żywą istotą, łagodną, przyjazną i w pełni ich akceptującą.

Trzecia inicjatywa to utworzenie ostoi zadrzewień w Jaczkowie, którego inicjatorem była pani Anna Chryczyk, mieszkanka wsi. Taka ostoja spełnia w środowisku rozliczne funkcje: mikroklimatyczne, ochronne, biocenotyczne, produkcyjne i rekreacyjne. Tworzy ona układy hamujące prędkość wiatru, zmniejszające erozję gleby i jej wysuszenie i stanowi naturalny magazyn różnorodności biologicznej rolniczego środowiska. Ważną funkcją będzie też oczywiście piękna alejka spacerowa dla mieszkańców. 

źródło: UG Czarny Bór

 

Wasze komentarze

wtorek, 31.3.2020 13:59
poniedziałek, 23.3.2020 10:39
poniedziałek, 23.3.2020 09:25
poniedziałek, 16.3.2020 15:58
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKUP AUT
SKUP AUT