Premiery Filharmonii Sudeckiej

wtorek, 28.11.2023 15:40 496 0

Nowa płyta i prawykonanie poematuPrzełom listopada i grudnia zaowocował nam dwoma premierami. Pierwszą z nich jest wydana 24 listopada 2023 r. płyta „Jan Adam Maklakiewicz Dzieła Symfoniczne #2”, nagrana przez naszą Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego oraz solistów: Tomasza Darocha i Joannę Freszer. Kolejną premierę szykujemy już w najbliższy weekend, będzie to prawykonanie Poematu „FreDro”, napisanego specjalnie dla nas przez Ewę Fabiańską-Jelińską do libretta Karoliny Jefmańskiej.

Poemat FreDro na chór dziecięcy, orkiestrę symfoniczną i aktorów lalki
Poemat „FreDro” został skomponowany przez wybitną, nagradzaną na całym świecie kompozytorkę Ewę Fabiańską-Jelińską do libretta Karoliny Jefmańskiej, wałbrzyszanki odnoszącej sukcesy w twórczości dla dzieci, a także w animacji teatralnej i edukacyjnej. Literacką kanwą utworu są, jak wskazuje tytuł Poematu, postacie z tekstów, bajek i dramatów Aleksandra Fredry, którego 230. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Kompozycja zostanie wykonana przez Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej prowadzony przez Annę Kupczyńską, aktorów lalki – Piotra Starczaka i Anetę Głuch-Klucznik oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

Wszyscy, którzy kupią bilety na ten koncert będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w próbie, podczas której muzycy będą przygotowywać się do sobotniego koncertu. Próba zostanie otwarta dla publiczności w piątek, 1 grudnia, od 12:00 do 13:00. Jest to rzadka okazja do zobaczenia filharmonii niejako „od kuchni” i poczucia przedsmaku symfonicznego koncertu z premierowym repertuarem.

Koncert Poemat „FreDro” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Poemat „FreDro” zostanie wykonany również podczas najbliższego Koncertu Familijnego w Filharmonii Sudeckiej, w niedzielę, 3 grudnia o godzinie 11:00. Podczas obu koncertów będzie można spotkać się ze świętym Mikołajem, który będzie naszym specjalnym gościem.

2.12.2023, sobota, godz. 18:00
Poemat „FreDro”. Koncert cyklu DZIECI – DZIECIOM. Koncert z Mikołajem.
Program:
Ewa Fabiańska-Jelińska FreDro” – Poemat na chór dziecięcy, orkiestrę symfoniczną i aktorów lalki, Karolina Jefmańska – libretto
Wykonawcy:
Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent
Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej
Anna Kupczyńska – przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Piotr Starczak – aktor
Aneta Głuch-Klucznik – aktorka

3.12.2023, niedziela, godz. 11:00
Koncert Familijny w Filharmonii Sudeckiej DZIECI – DZIECIOM. „FreDro” – koncert z Mikołajem
Program:
Ewa Fabiańska-Jelińska „FreDro” – Poemat na chór dziecięcy, orkiestrę symfoniczną i aktorów lalki, Karolina Jefmańska – libretto
Wykonawcy:
Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent
Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej
Anna Kupczyńska – przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Piotr Starczak – aktor
Aneta Głuch-Klucznik – aktorka

"Jan Adam Maklakiewicz Dzieła Symfoniczne #2"
W 124. rocznicę urodzin Jana Adama Maklakiewicza, 24 listopada 2023 r., miała miejsce premiera naszej nowej płyty „Jan Adam Maklakiewicz Działa Symfoniczne #2”. Zawiera ona utwory z okresu późnej twórczości kompozytora, obejmującego lata 1930-1947. Są to: „Madonny” – cztery pieśni na sopran i orkiestrę, „Koncert wiolonczelowy”, cztery „Pieśni japońskie” na sopran i orkiestrę oraz „Tango symfoniczne”, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, sopranistki Joanny Freszel i wiolonczelisty Tomasza Darocha pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego.

Wydanie płyty jest kontynuacją projektu, który rozpoczęliśmy w 2021 roku, wydając pierwszą płytę z dziełami symfonicznymi Jana Adama Maklakiewicza. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad 2023”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Płyta jest dostępna do odsłuchania i kupienia w cyfrowej wersji w serwisie Bandcamp. Jej fizyczne egzemplarze na nośniku CD trafią do sprzedaży podczas I Festiwalu Bożonarodzeniowego, na który zapraszamy w dniach 8-17 grudnia 2023 r.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)