Porzucony i przywiązany do drzewa w lesie pies szczęśliwie uratowany przez dobrych ludzi

czwartek, 7.8.2014 10:49 622 0

Policjanci zostali poinformowani o zwierzęciu, które było przywiązane drutem do jednego z drzew w kompleksie leśnym tuż przy granicy państwa z Czechami. Pies był wycieńczony i odwodniony. Na szczęście w porę udzielona pomoc pozwoliła uratować go od śmierci głodowej. Obecnie funkcjonariusze sprawdzają dokładne okoliczności całej sprawy oraz ustalają właściciela czworonoga, który zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za znęcanie się nad zwierzęciem.

W tym tygodniu w godzinach popołudniowych dyżurny Komisariatu Policji w Głuszycy otrzymał informację o psie przywiązanym drutem do drzewa. Całe zdarzenie miało miejsce na terenie kompleksu leśnego tuż przy granicy państwa z Czechami. Jak ustalili funkcjonariusze na zwierzę natknęła się przypadkowo grupa wędrowców idąca szlakiem Głuszyca-Janovicky. Pies był w bardzo złym stanie, wychudzony i odwodniony. Na miejsce dyżurny skierował niezwłocznie funkcjonariuszy oraz technika weterynarii, którzy udzielili wycieńczonemu zwierzęciu pomocy. Pies przebadany i odpowiednio opatrzony trafił do schroniska. Dzięki wrażliwości osób, które odnalazły uwięzionego czworonoga i powiadomiły policję zwierzę zostało w porę uratowane.

Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą obecnie ustalają właściciela oraz dokładne okoliczności tego zdarzenia w celu odnalezienia osoby, która naraziła psa na ogromne cierpienie oraz nieuniknioną śmierć.

Przypomnijmy, że w świetle obowiązujących przepisów prawa za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że nieuzasadnione lub niehumanitarne zabijanie zwierząt oraz znęcanie się nad nimi jest zabronione.

Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:

  • umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia;
  • bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn;
  • transport zwierząt, ich przenoszenie lub przepędzanie w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres;
  • używanie uprzęży, pęt, stelaży, więzów lub innych urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć;
  • utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego niechlujstwa oraz w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
  • porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje;

W myśl ustawy o ochronie zwierząt każdy, kto napotka w lesie lub poza terenem zabudowanym porzuconego psa lub kota - w szczególności na uwięzi - musi powiadomić o tym schronisko dla zwierząt, straż gminną lub policję.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji
w Wałbrzychu
st. asp. Joanna Żygłowicz

Dodaj komentarz

Komentarze (0)