Podsumowanie I edycji Festiwalu Twórczej Wyobraźni w Wałbrzychu!

poniedziałek, 20.6.2022 15:54 228 0

Długi weekend w wałbrzyskiej Starej Kopalni upłynął pod znakiem muzyki i literatury. Od piątkowego po południa w klimatycznej Kuźni rozpoczęto po raz pierwszy w Wałbrzychu wydarzenie łączące spotkania literackie z koncertami, a na scenie pojawili się artyści wysokiej klasy. Wśród literatów znalazł się autor znanej powieści „Ślepnąc od świateł” Jakub Żulczyk oraz dwójka pisarzy nominowanych w ostatnich dniach do Nagrody Literackiej NIKE – Andrzej Stasiuk i Agnieszka Szpila. W godzinach wieczornych miały miejsce koncerty odbywające się w dwóch przestrzeniach – Kuźni oraz Dziedzińcu. W pierwszym dniu publiczność miała okazję wysłuchać utworów Andrzeja Młynarskiego w interpretacji dyrektora artystycznego festiwalu i jednocześnie Ambasadora Wałbrzycha – Jacka Bończyka. Nie zabrakło takich utworów jak „Jesteśmy na wczasach” oraz „Jeszcze w zielone gramy”. Piątek zakończył Mariusz Lubomski prezentacją swojej najnowszej płyty „Sęk You”.
 
Drugi dzień otworzyła kolejna Ambasadorka Wałbrzycha – Agnieszka Szpila, autorka takich powieści jak Łebki od szpilki i Heksy. Muzycznych wrażeń w sobotnie popołudnie dostarczyli Ghostman, który zabrał zgromadzonych słuchaczy w niesamowitą podróż po dźwiękach oraz legendarna grupa jazzowa String Connection. Ten ostatni występ był jednocześnie jubileuszem Krzesimira Dębskiego, który obchodził 50-lecie pracy artystycznej i 40-lecie współpracy ze String Connection. Kwiaty i podziękowania przekazał artyście Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej.
 
W ostatnim dniu miało miejsce spotkanie z Andrzejem Stasiukiem – autorem takich powieści jak Mury Hebronu, Dukla, Opowieści galicyjskie i laureatem licznych nagród literackich. Kolejną muzyczną przygodę zapewnił uczestnikom Michał Rudaś podczas koncertu „Kolory Świata”, a na zakończenie festiwalu na scenie pojawił się Piotr Bukartyk z grupą Ajagore w programie „Wieloryb Fiutin i inne opowiadania”.
 
Publiczność dopisała – każdego dnia i podczas wszystkich punktów programu frekwencja była spora. Tak duże zainteresowanie festiwalowymi wydarzeniami i pozytywne komentarze dają dużą nadzieję na kolejny rok i drugą edycję.

 Zdjęcia autorstwa Krysi Lemańskiej

Dodaj komentarz

Komentarze (0)