komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 16 stycznia 2021

Marcelego, Włodzimierza

Pięć terminów- jedna decyzja, aby zostać dolnośląskim Terytorialsem

poniedziałek, 11.1.2021 09:01 , komentarze: 0 , odsłony: 197
kategorie artykułu:

Jest nas już ponad 700, a w tym roku planujemy powołać co najmniej drugie tyle. W 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaplanowano pięć szkoleń podstawowych i wyrównawczych na rok 2021 dla ochotników, którzy chcą służyć Ojczyźnie i społeczeństwu w szeregach Terytorialsów.

„Wierzymy, że po tym jak w roku 2020, Polacy wysoko ocenili pracę terytorialsów w walce z Covidem, w tym roku powołania nowych żołnierzy będą tylko formalnością„ wyjaśnia płk. Artur Barański Dowódca 16 DBOT. „Już dziś otrzymujemy sygnały, że służba dla społeczeństwa jest tym, w co wierzy wielu młodych ludzi i w czym chcą się realizować. Jest to też świetny proces wychowawczy, uczący młodego człowieka szacunku i pokory„ - dodaje Dowódca dolnośląskich Terytorialsów.   

Szkolenia nowych ochotników w celu kontynuacji planu rozwoju formacji, odnowienie nawyków bojowych przez dotychczasowych żołnierzy oraz rozszerzenie kompetencji przeciwkryzysowych – to trzy główne obszary działalności szkoleniowej 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w 2021 roku. Jednym z głównych determinantów działalności szkoleniowej będzie zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wzmożony reżim sanitarny ukierunkowany na ograniczanie ryzyka zachorowań. 

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie  lokalnej społeczności, dlatego żołnierze działają głównie w środowiskach jakie znają, które są im najbliższe. A zadań jest dużo i dotyczą wielu obszarów codziennego życia. Główne to nadal wspieranie i opieka nad  osobami samotnymi oraz kombatantami, którzy potrzebują pomocy. Ponadto Terytorialsi zaangażowani są we wsparcie służby zdrowia, czyli pobieranie wymazów, triaż, pomoc pacjentom oraz szeroko pojęte   działania antykryzysowe, realizowane we współpracy z organami państwa np. Policją, czy wsparcie pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.   

Ten rok zapowiada się równie intensywnie, także z powodu liczby zaplanowanych szkoleń.

Najbliższe rozpocznie się 16 stycznia i tradycyjne potrwa 16 dni na obiektach poligonowych Karliki w Żaganiu.

Kolejne szkolenia zaplanowane są w dniach 7-23 maja, 3-18 lipca, 11-26 września i 13-28 listopada.Terminy dobrane są tak, aby jak największej grupie kandydatów umożliwić wstąpienie do 16 DBOT. 

Dla kogo WOT?

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 4.1.2021 14:26
niedziela, 3.1.2021 11:21
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz