komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

czwartek, 9 lipca 2020

Lukrecji, Weroniki

Perełka rzeźbiarska w Boguszowie-Gorcach

niedziela, 10.5.2020 08:45 , komentarze: 0 , odsłony: 463
kategorie artykułu:

Wszyscy lubimy miejsca, które wyróżniają się spośród innych, mają swój indywidualny charakter. Na polecenie Zastępcy Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc Sebastiana Drapały został odnowiony pomnik usytuowany na skwerze, przy ul. Kamieniogórskiej, a praca przy nim wykonana nadała i pomnikowi i miejscu właśnie taki niezwykły, indywidualny charakter.

Pomnik stoi w tym miejscu najprawdopodobniej od lat 70-tych. Jest dziełem wielkiej wybitnej wałbrzyskiej rzeźbiarki, Marii Bor. Do pomnika, według sprawdzonych źródeł, pozowała boguszowianka, siostra jednej z boguszowskich nauczycielek.
Z twórczością Marii Bor, spotykamy się na każdym kroku zarówno w Wałbrzychu ale i w całym regionie i w galeriach sztuki na całym świecie.
Urodzona w 1932 roku pod Warszawą w szlacheckiej rodzinie. Zmarła w styczniu bieżącego roku. Z Wałbrzychem związana była od 1945 roku, gdzie kontynuowała przerwaną w czasie wojny naukę w gimnazjum oraz ukończyła I Liceum Ogólnokształcące. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom artysty rzeźbiarza uzyskała w 1958 roku w pracowni prof. Stanisława Horno – Popławskiego. Po studiach wróciła do Wałbrzycha, gdzie prowadziła aktywne życie zawodowe i artystyczne. Tworzyła w kamieniu, ceramice, gipsie, sztucznym kamieniu i metalu. Była autorką wielkich form plenerowych, rzeźb kameralnych, medali i statuetek. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m. in. Nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki, Wojewody Wałbrzyskiego oraz Nagrody Prezydenta Wałbrzycha. Dzięki jej inicjatywie i uporowi powstała Wałbrzyska Galeria Rzeźby Plenerowej w Wałbrzychu. Pomniki wałbrzyskie, powstałe głównie w latach 60-tych i 70-tych, pochodzą właśnie z rzeźbiarskich plenerów i zdobią obecnie parki i skwery w Wałbrzychu, m.in.: Park w Rusinowej, Park Sobieskiego, Park Kościuszki (na Sobięcinie- rzeźba „Kopernik”), skwer przy Hotelu Sudety, przy Starej Kopalni (przeniesione ze skweru przy ul. Chrobrego), przy ZUS-ie (rzeźba przeniesiona z Placu Teatralnego), przy Aqua Zdroju (rzeźba przeniesiona z Placu Magistrackiego); w Szczawnie – Zdroju zdobią m.in. Park Szwedzki.
Maria Bor przeważnie podpisywała swoje rzeźby. Podpis umieszczała z tyłu pracy, w jej dolnej, prawej stronie. Czy boguszowski pomnik jest oznaczony takim właśnie podpisem sprawdźcie Państwo sami.

źródło: UM Boguszów-Gorce

 

Wasze komentarze

wczoraj, 9 godz temu
wczoraj, 14 godz temu
poniedziałek, 6.7.2020 09:09
1
sobota, 4.7.2020 11:15
piątek, 26.6.2020 16:34
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz