Oświadczenie Prezydenta Wałbrzycha w sprawie spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej ws środków UE na lata 2021-2027 dla Aglomeracji Wałbrzyskiej i Dolnego Śląska

poniedziałek, 17.1.2022 10:04 489 0

Oświadczenie w sprawie spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej ws środków UE na lata 2021-2027 dla Aglomeracji Wałbrzyskiej i Dolnego Śląska.

W dniu 14 stycznia 2022 r. uczestniczyłem wraz z przedstawicielami siedmiu dolnośląskich instrumentów terytorialnych (sześciu ZIT-ów oraz IIT Subregionu Wrocławskiego) i organizacji pozarządowych w spotkaniu z  przedstawicielami  polskiego wydziału Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) Komisji Europejskiej na czele z jej Dyrektorem Christopherem  Toddem  oraz przedstawicielami  Dyrekcji Generalnej KE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia (DG EMPL).

W spotkaniu wzięli udział liczni samorządowcy z Dolnego Śląska, w tym liderzy lokalnych porozumień, tzw. ZIT- ów  min. prezydenci Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Legnicy, Świdnicy, Burmistrz Kłodzka, Jawora, Dzierżoniowa oraz samorządowcy reprezentujący wszystkie pozostałe instrumenty terytorialne. Rozmowa dotyczyła prac nad projektem programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska (FEDŚ 2021-2027),  w tym przygotowywanego przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego  podziału należnych województwu środków unijnych.

Wyrażono  głębokie rozczarowanie projektem FEDŚ 2021-2027. Samorządowcy oświadczyli, że Zarząd Marszałka Cezarego Przybylskiego nie przyjmuje uwag, które wyrażane są  w imieniu mieszkańców Dolnego Śląska. Nie przestrzega więc zasady partnerstwa, która – jak przypomniał na początku spotkania Christopher Todd z DG REGIO – jest fundamentem polityki spójności.

Wyrażono zadowolenie z możliwości spotkania. Przedstawiciele DG REGIO i DG EMPL przyjęli  uwagi samorządowców ze zrozumieniem. Zapowiedzieli ich uwzględnienie w rozmowach z zarządem Cezarego Przybylskiego.

Samorządowcy i organizacje pozarządowe domagają  się od Zarządu Cezarego Przybylskiego całkowitej rekonstrukcji FEDŚ 2021-2027 w tym uznania instrumentów terytorialnych za partnerów w tworzeniu i wdrażaniu tego programu.

W związku z tym domagamy się również, aby FEDŚ 2021-2027:

  1. Przekazał łącznie minimum 500 mln euro instrumentom terytorialnym.
  2. Zmniejszył udział dofinansowania projektów pozakonkursowych na liście przedsięwzięć priorytetowych przygotowanych przez zarząd WD ( o wartości 65% należnego województwu EFRR) do maksymalnego poziomu ok. 30 proc. EFRR.
  3. Uwzględnił realne i pilne potrzeby regionu, zwłaszcza konieczność wymiany trujących pieców oraz konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej. Apelujemy przy tym do Komisji Europejskiej, by środki na wymianę pieców i termomodernizację budynków przekazywane były jako dotacje, a nie pożyczki.

Uważamy, że nowa wersja FEDŚ 2021-2027 powinna być napisana wspólnie z przedstawicielami instrumentów terytorialnych. I to pilnie, bo czasu jest już bardzo mało.

 

Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha

Dodaj komentarz

Komentarze (0)