komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 14 sierpnia 2020

Alfreda, Euzebiusza

„Od serca do serca” – chór z Litwy w Zamku Książ

sobota, 6.7.2019 07:50 , komentarze: 0 , odsłony: 895
kategorie artykułu:

Z jedynym koncertem wystąpi w Zamku Książ w Wałbrzychu chór mieszany DERMĖ z Litwy. Występ pod hasłem „Od serca do serca” odbędzie się z inicjatywy prezeski rady chóralnej Dalii Kunevičienė. Sejm Republiki Litewskiej ogłosił 2019 rok Rokiem Litwinów Świata.

- Przywieziemy ze sobą drzewko litewskie. Chcemy, aby ten dąbek symbolicznie przypominał Wam o sąsiadach z Litwy. Koncert 17 lipca chcielibyśmy nazwać słowami Ludwiga van Beethovena: „Od serca do serca” - wyjaśnia Dalia Kunevičienė.
W Zamku Książ chór DERMĖ wykona utwory Greg Gilpin, Giulio Caccini, Vicki Tucker Courtney, Dariusza Polikaitisa (Darius Polikaitis), Giedriusa Kuprewicziusa (Giedrius Kuprevičius) i litewskie piosenki ludowe. Wejście na koncert, który odbędzie się 17 lipca o godzinie 18:00 w Sali Maksymiliana Zamku Książ jest darmowe, jednakże należy wcześniej zarejestrować się pod numerem telefonu: 74/6643872 lub 834. 

Chór został założony w styczniu 2012 roku przez trzech entuzjastów Dalię Kunevičienė, Ramunė Pauliukonienė i Jurga Sarpauskienė. W tym roku DERMĖ obchodzi swoje 7-lecie. W chórze śpiewa ponad 35 osób w różnym wieku i różnych zawodów, które podzielają zainteresowanie muzyką chóralną.
Przez ostatnie siedem lat chór DERMĖ dał wiele koncertów w litewskich kościołach, salach kulturalnych, muzeach, zamkach i pałacach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych, konkursach na Litwie i w Polsce.
W lipcu 2018 roku chórzyści wzięli udział w Święcie Pieśni „W imię Litwy” („Vardan tos”), poświęconej 100-leciu niepodległości Litwy. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi muzycznymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
Chór mieszany DERMĖ jest niezależny i nie jest finansowany z budżetu państwa, jego działalność wspierana jest entuzjazmem członków oraz funduszami osobistymi i sponsorów.
W repertuarze chóru dominują utwory klasyczne, folkowe, jazzowe i nowoczesne oraz religijne pieśni. W 2012 roku chór udał się do Rzymu i śpiewał podczas Mszy Świętej w Watykanie, w Bazylice św. Piotra, w języku litewskim w kaplicy Najświętszej Panny Marii, a także koncert dla włoskiej wspólnoty litewskiej na Papieskiej Collegium Litewskiej św. Kazimierza. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
Dyrektor artystyczny chóru - Jurga Sarpauskienė.
Chormeister - Gintaras Pauliukonis.
Prezydent chóru – Ramunė Pauliukonienė
Prezes Rady Chóralnej - Dalia Kunevičienė

źródło: wydarzenie na FB

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz