komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

piątek, 29 maja 2020

Magdaleny, Bogumily

Nowy biskup Diecezji Świdnickiej

wtorek, 31.3.2020 13:59 , komentarze: 0 , odsłony: 354
kategorie artykułu:

Urodzony w Głuszycy ks. bp Marek Mendyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji legnickiej zastąpi odchodzącego na emeryturę ks. bpa. Ignacego Deca i zostanie biskupem diecezji świdnickiej. Decyzję Papieża Franciszka głosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. fot. parafiakamiennagora.pl


Przypomnijmy, że Jego Ekscelencji ks. biskupowi dr. Markowi Mendykowi Rada Miejska w Głuszycy w 2019 r. przyznała tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”. Pochodzący z Głuszycy biskup Marek Mendyk obchodził w ubiegłym roku swoją 10 rocznicę święceń biskupich. W uzasadnieniu do Uchwały nrV/43/2019 Rady Miejskiej w Głuszycy z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca” dla Jego Ekscelencji Księdza Biskupa dr Marka Mendyka czytamy: 
Biskup Marek w ciągu całego swojego życia związany był z gminą Głuszyca. Tu się urodził, wychował, tu spędził swoje dzieciństwo i lata młodości. Zawsze z wielką dumą podkreślał, gdzie się urodził, gdzie są jego korzenie i gdzie jest jego miejsce, do którego zawsze wraca. Wielokrotnie w swoich wypowiedziach nawiązywał do miejsca, gdzie - jak mówił - wszystko się zaczęło.
Pomimo tego, że swoją posługą związany jest z inną diecezją – diecezją legnicką, wspierał każde dobro podejmowane na rzecz gminy Głuszyca. Zawsze interesował go los najuboższych i potrzebujących naszej gminy. Jeszcze jako kapłan diecezji legnickiej, a potem jako jej biskup współorganizował pomoc charytatywną dla miasta i gminy poprzez oddziały Caritas diecezji legnickiej i świdnickiej. Zbiórki pieniężne oraz pomoc materialna, wspierane były przez biskupa Marka, a następnie trafiały do najuboższych naszej gminy.
Biskup Marek był tym, który zapoczątkował inicjatywę zbierania darów dla najbardziej potrzebujących, jaka odbywa się w naszych świątyniach po dziś dzień w każdy Wielki Czwartek. Niewątpliwie stało się to początkiem wielu inicjatyw i charytatywnych działań podejmowanych nie tylko przez parafie, ale również przez naszą gminę. To stało się też początkiem do powstania parafialnego oddziału Caritas jako odpowiedzi na potrzeby najbardziej potrzebujących w gminie Głuszyca.
Jeszcze jako Dyrektor Wydziału Katechetycznego diecezji legnickiej, a następnie – po objęciu funkcji Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski – jako biskup zwracał szczególna uwagę na dzieła podejmowane na rzecz dzieci i młodzieży, również gminy Głuszyca. Wielokrotnie wspierał inicjatywy głuszyckich katechetów i nauczycieli, których celem było propagowanie życia i jego rozwoju w oparciu  o wartości chrześcijańskie. Rozwój każdej z głuszyckich szkół było zawsze w centrum uwagi biskupa Marka Mendyka. Ze szczególną troską wspierał przez długie lata Zespół Szkół w Głuszycy. Był tym, który postrzegał tę szkołę jako miejsce rozwoju i wychowania kolejnych pokoleń, którzy w przyszłości staną się filarem swoich małych ojczyzn.
Każde działanie podejmowane przez księdza Biskupa na rzecz naszej gminy podyktowane było jej dobrem i dobrem jej mieszkańców. Zawsze podkreślał, że najważniejsze jest dobro tych, którzy w gminie mieszkają. Tylko działanie ukierunkowane na drugiego człowieka ma sens, bowiem takie dobro zawsze będzie powracać.
Wdzięczni Jego Ekscelencji za nieustanną duchową obecność w Gminie Głuszyca oraz za podejmowanie działania i inicjatywy na rzecz mieszkańców gminy, Rada Miejska pragnie nadać Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi dr Markowi Mendykowi tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”.

 

Wasze komentarze

czwartek, 28.5.2020 11:57
środa, 27.5.2020 10:40
środa, 27.5.2020 09:20
wtorek, 26.5.2020 10:53
poniedziałek, 25.5.2020 09:39
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKUP AUT
SKUP AUT