komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

czwartek, 25 lutego 2021

Wiktora, Cezarego


Najlepsze atrakcje w okolicach Wałbrzycha [TOP 5]

poniedziałek, 22.2.2021 12:00
kategorie artykułu:

Wałbrzych usytuowany jest w województwie dolnośląskim. Leży bezpośrednio na Pogórzu Zachodniosudeckim i Sudetach Środkowych, znajdujących się w pasmie Gór Wałbrzyskich. Już sama ta lokalizacja utwierdza w przekonaniu, że miasto to trzeba odwiedzić. Jakie atrakcje wziąć pod uwagę planując swoją trasę wycieczkową?

Zamek Książ - pozycja obowiązkowa na mapie Wałbrzycha

Jedną z głównych atrakcji tego miasta, jest Zamek Książ. Jego położenie jest iście malownicze, ponieważ znajduje się on w samym sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Dziś datuje się go na XIII wiek. Na przestrzeni lat zmieniał on oczywiście właścicieli, był przebudowywany, często ulegał także zniszczeniom. Jest zatem świadkiem wielu niesamowitych historii. Wiele ciekawych informacji na temat tej budowli, można znaleźć pod tym linkiem: https://nawakacje.eu/zamek-stary-ksiaz/.

W Książańskim Parku Krajobrazowym znajduje się także wiele innych atrakcji, wartych zobaczenia. Można wśród nich wymienić dwa inne zamki, czy Zamek Stary Książ oraz Zamek Cisy. Odwiedzić można również Palmiarnię, Rezerwat Przyrody Przełomy Pełcznicy czy też Rezerwat Przyrody "Jeziorko Daisy". Więcej atrakcji znajdujących się w Książańskim Parku Krajobrazowym znajdziesz pod tym adresem.

Stara kopalnia w Wałbrzychu

W miejscu tym powstało Centrum Nauki i Sztuki. Dawniej natomiast znajdowała się tutaj kopalnia Tohorez (Julia). Wycieczka po tym miejscu skupia się przede wszystkim na historii górnictwa w Wałbrzychu. Informacje podawane przez przewodników obejmują historię od początku istnienia górnictwa na tym terenie aż do momentu, gdy zostało ono tam zakończone. Cały kompleks został poddany rewitalizacji i dostosowany do tego, aby przyjmować gości. Na jego terenie w związku z tym znajdują się również restauracje oraz pokoje gościnne. Może się zatem stać doskonałą bazą wypadową, do dalszego zwiedzania i poznawania Wałbrzycha.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Ciekawym miejscem, które również warto odwiedzić, jest bez wątpienia Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Samo muzeum posiada w swoich zbiorach blisko 30 tysięcy eksponatów. Oczywiście pochodzą one z różnych regionów Europy. Wśród nich można jednak znaleźć również te typowo wałbrzyskie oraz polskie. Wiele zastaw tam prezentowanych na dzień dzisiejszy jest praktycznie bezcennych, a ich cena sięga wielu tysięcy.

Oczywiście tym co dobrze jest zobaczyć w każdym mieście, jest rynek. W Wałbrzychu z roku na rok wygląda on coraz lepiej, przykłada się dużą wagę do jego odnowienia i upiększenia. W XIX wieku na miejscu Starego Ratusza, powstał Nowy Ratusz. Na pewno wzrok przyciągają również zabytkowe kamienice oraz fontanna, stanowiąca główną ozdobę płyty rynkowej.

Dla aktywnych w okolicach miasta są również takie szczyty jak Dzikowiec wielki lub też Borowa. Są one raczej niewielkie ( 836 m n.p.m. oraz 854 m n.p.m.). Rozciągają się z nich jednak piękne widoki, a na Borowej można korzystać z wieży widokowej. Oprócz tego Wałbrzych może pochwalić się również świetnymi trasami rowerowymi.

 

 
wtorek, 23.2.2021 12:48
poniedziałek, 22.2.2021 14:06
czwartek, 18.2.2021 10:20
czwartek, 18.2.2021 10:14
wtorek, 16.2.2021 15:26
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz