Międzynarodowy muzyczny weekend

wtorek, 20.2.2024 11:49 573 0

W tym tygodniu proponujemy Państwu koncerty, które mają charakter wielonarodowy. Na naszej estradzie wystąpią muzycy z PolskiWęgierUkrainy Białorusi. Również repertuar będzie nawiązywał do kultury tych krajów, a zostanie zaprezentowany w różnorodny sposób. W piątek zapraszamy na koncert symfoniczny „Tańce z węgierskim przytupem”, a w sobotę na kameralny „Koncert ku Wolności”.

Tańce z węgierskim przytupem
Koncert symfoniczny poświęcony tematom węgierskim w muzyce klasycznej oraz węgierskim kom-pozytorom. Solistką koncertu będzie rodowita Węgierka, flecistka - Ildiko Juhasz, laureatka między innymi Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”, na co dzień występująca z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej. Podczas koncertu usłyszymy Tańce z Galanty Zoltána Kodálya, odwołującego się w swojej twórczości do węgierskiej muzyki ludowej. W podobnym tonie zabrzmią Tańce węgierskie Johannesa Brahmsa. Nawiązaniem do muzyki współczesnej będzie utwór Emila Petrovicsa, którego twórczość jest mało znana polskim melomanom, a wnosi ona sporo do poznania dziedzictwa kulturowego Węgier. Koncert będzie miał charakter szczególny, gdyż odbędzie się w ramach przewodu doktorskiego Ildiko Juhasz. Za pulpitem dyrygenckim zobaczymy Pawła Przytockiego, dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, który jest związany również z Katedrą Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie.

23.02.2024, piątek, godz. 19:00
Tańce z węgierskim przytupem - koncert symfoniczny
Program:Zoltán Kodály Tańce z Galanty
Emil Petrovics Koncert fletowy
Johannes Brahms Tańce węgierskie nr 1-10Wykonawcy:
Paweł Przytocki – dyrygent
Ildiko Juhasz – flet
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety

Koncert kameralny – Ku wolności
Zespół Freedom Quartet jest międzynarodową formacją, którą tworzą muzycy z Polski (Grzegorz Kuzioła, Zofia Kowalczyk), Ukrainy (Olga Malyk) i Białorusi (Eduard Radzvilovich). Wszyscy na co dzień występują w składzie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej. Projekt Freedom Quartet nawiązuje do wolności, jaką daje muzyka, niwelując granice, podziały, różnice poglądów, bariery komunikacyjne. Koncert zespołu, zaplanowany na 24 lutego – dzień agresji Rosji na Ukrainę – jest z jednej strony formą przypomnienia o wciąż trwającej wojnie, upamiętnienia tych, którzy dla wolności poświęcili życie, a z drugiej strony – inspiracją do zakończenia wszelkich konfliktów. Freedom Quartet zarówno swoim międzynarodowym składem, jak i granym repertuarem potwierdza, że muzyka, a w szerszym pojęciu – sztuka, jest płaszczyzną, na której można skutecznie rozpocząć dialog o wolności.

24.02.2024, sobota, godz. 18:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert kameralny – Ku Wolności
Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy Quartet No. 6 in f-moll op. 80
Myroslav Skoryk Diptych
Wojciech Kilar Orawa
Philip Glass Quartet No. 2 Company
Wykonawcy:
Freedom Quartet:
Olga Malyk – I skrzypce
Grzegorz Kuzioła – II skrzypce
Zofia Kowalczyk – altówka
Eduard Radzvilovich – wiolonczela

Bilety

Dodaj komentarz

Komentarze (0)