Magazyny energii, atrakcje turystyczne i stabilne miejsca pracy – co warto wiedzieć o elektrowniach szczytowo - pompowych

poniedziałek, 30.10.2023 16:16 453

Główne zadania elektrowni szczytowo - pompowych

Elektrownie  szczytowo-pompowe to niezawodne magazyny  ogromnych ilości energii gotowe do jej przechowywania w długim czasie. Pełną moc osiągają  w zaledwie kilka minut, dzięki czemu są w stanie  szybko reagować na zmiany zapotrzebowania na energię. Mogą bardzo szybko zastąpić w systemie blok energetyczny, który został nagle odstawiony, zadziałać w przypadku awarii, czy zakłóceń w funkcjonowaniu sieci przesyłowej. Oznacza to, że świadczą usługę pracy interwencyjnej Operatora Systemu Przesyłowego, który korzysta z nich w celu zapewnienia stabilnej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
W związku z trwającą transformacją energetyczną i rozwojem mocy odnawialnych, elektrownie szczytowo pompowe zyskują na znaczeniu, gdyż mogą właśnie, przy bardzo wysokiej produkcji energii wiatrowej czy słonecznej, magazynować jej nadmiar i oddawać ją do sieci, gdy jej produkcja jest niska.

Ale czy to jedyne korzyści, jakie przynoszą elektrownie szczytowo – pompowe? Niekoniecznie. Poza funkcją stabilizującą krajowy system energetyczny, mają one też szereg zalet dla lokalnych społeczności i lokalnego rynku energetycznego. Tak też będzie w przypadku planowanej inwestycji budowy magazynu zielonej energii „Młoty”. Do najważniejszych z nich należeć będą:

  1. Bezpieczeństwo energetyczne regionu

Realizacja budowy magazynu zielonej energii „Młoty” zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej na południu Polski, w szczególności w obliczu rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii, które są zależne od pory dnia oraz pogody. Dlatego właśnie magazyny energii są szczególnie przydatne dla instalacji OZE, które wykazują dużą zmienność w produkcji energii. W przypadku, gdy produkcja energii z OZE jest wyższa niż jej zużycie, magazyny energii pozwalają na bilansowanie jej zużycia przez przesunięcie jej wykorzystania w czasie. Współistnienie źródeł odnawialnych i magazynów energii umożliwia powstanie stabilnych i przewidywalnych źródeł energii w systemie energetycznym.

  1. Rozwój rynku pracy

Niewątpliwą korzyścią płynącą z realizacji Projektu jest ożywienie na rynku pracy w Gminie Bystrzyca Kłodzka. Budowa elektrowni szczytowo-pompowej to bardzo wymagająca inwestycja pod kątem budowlanym oraz technologicznym. Szacuje się, że na okres budowy potrzebne będzie ok. 1000 pracowników, do prac budowlanych, ziemnych oraz technologii układu elektrowni. Patrząc na inne ukończone inwestycje magazynów energii (typu ESP), prace rozpoczynają się od robót ziemnych, polegających na przygotowaniu podłoża pod kolejne etapy budowy. Przy tego typu pracach zazwyczaj wykorzystuje się lokalnie dostępne firmy, co upraszcza logistykę procesu. Następnie, na placu budowy pojawiają się konstruktorzy oraz budowlańcy, którzy zajmują się budową obiektów elektrowni oraz całej infrastruktury, w tym m.in. górny zbiornik, dolny zbiornik, sztolnie i inne budynki. Mimo, iż proces budowy wymaga zaangażowania wielu specjalistów z różnych dziedzin, to wykonawcy bardzo często szukają wsparcia w prowadzonych pracach na lokalnym rynku pracy, ze względu na znajomość warunków, łatwiejszą komunikację oraz koordynację zadań czy wprost wspieranie lokalnej gospodarki. Po uruchomieniu eksploatacji, elektrownia zapewni stabilne miejsca pracy w całym okresie jej funkcjonowania, związanych z operatorstwem, serwisem oraz przeglądami infrastruktury.

       3. Rozwój turystyki

Należąca do Grupy PGE Elektrownia Szczytowo – Pompowa Porąbka – Żar od wielu lat stanowi lokalną atrakcję turystyczną. Malownicze usytuowanie zbiorników wodnych stanowi atrakcję, wzbogacającą walory turystyczne regionu. Dostępność ścieżek rowerowych oraz szlaków pieszych, to tylko nieliczne z dostępnych atrakcji. Do najbardziej przyciągających atrakcji należy zaliczyć również możliwość zwiedzania i poznawania technologii związanej z produkcją energii elektrycznej. Turyści mogą dowiedzieć się więcej o działaniu elektrowni i korzyściach związanych z energią odnawialną. Dodatkowo, niektóre elektrownie szczytowo-pompowe organizują wycieczki po swoich obiektach, umożliwiając turystom zobaczenie na własne oczy, jak działa taka elektrownia. To może być fascynujące doświadczenie dla osób zainteresowanych nauką i technologią. Kolejnym przykładem rozwoju turystyki jest elektrownia w Solinie. Razem z Polańczykiem i Jeziorem Solińskim jest jedną z ciekawszych i bardziej malowniczych atrakcji w województwie podkarpackim. Lokalizacja przyszłej ESP w Młotach w Górach Bystrzyckich będzie ciekawym miejscem rekreacyjnym i zapewni dodatkową, niespotykaną w wielu miejscach atrakcję dla turystów. Warto podkreślić, że naziemne elementy inwestycji będą tworzyć harmonijną całość z otaczającą przyrodą, a całe zaplecze technologiczne będzie umieszczone pod ziemią, co nie zaburzy otaczających krajobrazów.

  1. Rozwój gospodarczy regionu

Niewątpliwą korzyścią dla lokalnej społeczności są podatki, które Grupa PGE jako inwestor będzie odprowadzała do Gminy Bystrzyca Kłodzka. Wysokość wpływów z podatków do budżetu gminy, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, jest liczona jako dwa procent wartości budynków usytuowanych na terenie inwestycji. Finalna wartość budynków w ramach inwestycji ESP Młoty będzie znana po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na generalnego inwestora inwestycji. Jednak już teraz można określić, że te wpływy te pozwolą na rozwój Gminy Bystrzycy Kłodzkiej.

  1. Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe

Region Kotliny Kłodzkiej narażony jest na występowanie szybkich wezbrań w rzekach. Dlatego też niezbędne jest podejmowanie działań, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Taką funkcję pełnić będzie także magazyn zielonej energii „Młoty”. Elektrownie szczytowo – pompowe pełnią bowiem ważną funkcję zbiorników retencyjnych, chroniących przed zagrożeniem powodziowym, umożliwiając zarządzane gospodarką wodną w okolicy.

Działania w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie Kotliny Kołodziej podejmują także Wody Polskie. W ostatnim czasie Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisały umowę na realizację prac wzmacniających ochronę przed powodzią w regionie. W planach jest modernizacja istniejącej infrastruktury, w taki sposób, by zniwelować potencjalne ograniczenia i uzyskać bezpieczne warunki przejścia wód w trakcie wezbrań. Planowana inwestycja przyczyni się do wzrostu ochrony lokalnych terenów przed niekontrolowanym występowaniem Nysy Kłodzkiej z koryta.