Letnie Koncerty Organowe, osada średniowieczna, wystawa i koncert

wtorek, 23.6.2020 09:02 1414 0

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie rozpoczęło sezon turystyczny. Jest on co prawda inny niż w latach ubiegłych - zwiedzanie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym, to mimo tego odwiedzający nie będą narzekać na brak atrakcji.

Letnie Koncerty Organowe. 

Jak co roku w sezonie letnim pielgrzymi i turyści będą mogli uczestniczyć w Letnich Koncertach Organowych. W tym roku zaplanowanych jest aż 141 takich muzycznych spotkań. Od niedzieli (28 czerwca) do poniedziałku (31 sierpnia) codziennie o godz. 11:00 i 13:00 odbywać się będą koncerty w Bazylice Mniejszej na instrumencie Michała Englera. W każdy sobotni wieczór o godz. 19:00 będzie można za to delektować się muzyką organową w Kościele Brackim. Co tydzień będą zmieniali się artyści oraz repertuar. W tym roku organizatorzy przygotowali także dodatkową niespodziankę, oprócz wcześniej wspomnianych półgodzinnych koncertów, odbędą się jeszcze dwa dodatkowe. W piątek (17 lipca) odbędzie się "Koncert na cztery ręce - od Mozarta do Straussa". Dwóch organowych wirtuozów - Sebastian Kresali i Tomasz Padoła zaprezentują utwory Mozarta, słynny walc Johanna Straussa, a także sporo muzyki filmowej i tej powszechnie popularnej. W dzień Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego (15 sierpnia) o godz. 19:00 odbędzie się koncert Julianny Petzuch pt. "Królewskie dźwięki u podnóży Sudetów" - tego dnia krzeszowskie organy zagrają w towarzystwie instrumentów dętych. Warto dodać, że krzeszowskie koncerty organowe swoją popularność budują nie tylko na muzyce płynącej z piszczałek, ale także na prezentacjach organowych, które odbywają się po każdym koncercie. Pokoncertowe prezentacje prowadzone przez organmistrza Romualda Jałę dają możliwość słuchaczom zwiedzania wnętrza organów i poznania działania tego zabytku.Osada Średniowieczna i wystawa.

W weekend (27-28 czerwca) odwiedzający Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie będą mogli zobaczyć prawdziwą osadę średniowieczną! Dorośli, dzieci i młodzież będą mogli spróbować swoich sił w warsztatach dotyczących czerpaniu papieru, kaligrafii, tkactwa oraz skórnictwa. Będzie możliwość także sprawdzenia się na średniowiecznej strzelnicy. Ostatni weekend czerwca będzie zatem doskonałą okazją aby odwiedzić Europejską Perłę Baroku. W sobotę i niedzielę w ramach Trasy Podstawowej oprócz zabytkowych świątyń i mauzoleum zwiedzić będzie można dodatkowo klasztorne podziemia oraz teren wokół Studni Książęcej wraz ze średniowiecznym obozem. Dla wszystkich odwiedzających nowością będzie także wystawa „Skarby Opactwa” autorstwa Rafała Bijaka, która od piątku (27 czerwca) na stałe będzie udostępniona zwiedzającym. Gabloty z eksponatami znalazły się w Kościele Brackim oraz w Mauzoleum Piastów Śląskich.

Koncert Muzyki Barokowej. 

Przed nami Koncert Muzyki Barokowej w barokowym wnętrzu Mauzoleum Piastów Śląskich w Krzeszowie. W niedzielę (28 czerwca) o godz. 19:00 odbędzie się koncert zespołu Futyma, który to swoimi aranżacjami ma zamiar porwać zebraną publiczność. Oboje, skrzypce, altówka, wiolonczela, a przy tym niezwykle utalentowana sopranistka - Beata Dunin-Wąsowicz. Koncert jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Krzeszów 2020 dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)