Kradzież „na klamkę” zakończyła się utratą przez seniorkę sporej ilości pieniędzy

środa, 5.1.2022 14:49 492 0

Zawsze zamykajmy drzwi na zamek, gdyż możemy paść ofiarą złodziei. O tym właśnie przekonała się w sylwestrowe popołudnie 79-latka z Boguszowa-Gorc. Nieświadoma mieszkanka powiatu wałbrzyskiego dopiero następnego dnia zorientowała się, że - gdy brała kąpiel - ktoś wszedł do niej do domu i zabrał trzy portmonetki z pieniędzmi, dokumentami oraz kartą bankomatową, przy której był również pin do niej. Następnie sprawcy wielokrotnie skorzystali z karty, a straty wyniosły ponad 13 tysięcy złotych. Do tej sprawy w ostatnich dniach miejscowi policjanci zatrzymali troje mieszkańców Kamiennej Góry. Wszystkim za popełnione wspólnie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Kobieta o utracie portmonetek zorientowała się pierwszego stycznia, jednak o tym, że doszło do kradzieży w jej mieszkaniu przy ul. Racławickiej, dopiero kolejnego dnia, kiedy sprawdziła swoje konto bankowe, z którego zniknęło łącznie 13 tysięcy złotych. 79-latka niezwłocznie powiadomiła policjantów, a ci bezpośrednio po zgłoszeniu tego faktu już w niedzielę rozpoczęli czynności mające na celu ustalenie sprawców serii przestępstw.

Z zebranego materiału w sprawie wynikało, że pięciu wypłat w bankomatach na kwotę 5 tysięcy złotych oraz łącznie trzynastu płatności kartą na kwotę około 8 tysięcy złotych odpowiada dwóch mężczyzn oraz kobieta. Trop poprowadził boguszowskich funkcjonariuszy do Kamiennej Góry. Jeszcze drugiego stycznia zatrzymani zostali dwaj mężczyźni w wieku 41 oraz 30 lat, a dzień później w ręce mundurowych wpadła 34-letnia kamiennogórzanka.

W trakcie czynności procesowych troje podejrzanych przyznało się do popełnionych przestępstw związanych z włamaniami na konto bankowe. Kobieta odpowie dodatkowo za kradzież mieszkaniową. 34-latka dokonała jej metodą na tzw. klamkę, wykorzystując nieuwagę 79-latki. Kiedy seniorka zastawiła niezaryglowane drzwi kobieta weszła do jednego z pokoi, w którym znajdowały się portmonetki i ukradła je.

Troje kamiennogórzan może teraz trafić za kraty więzienia na 10 lat. Policjanci odzyskali niewielką ilość gotówki niewydaną jeszcze przez przestępców w kwocie 500 złotych.

Z uwagi na powyższe zdarzenie wałbrzyscy funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, abyśmy za każdym razem po wejściu do mieszkania zamykali drzwi na zamek, aby uniknąć kradzieży na właśnie na tzw. klamkę. Aby uniknąć kradzieży mieszkaniowych pamiętajmy również o tym, by nie zostawiać kluczy pod wycieraczką, gdyż złodzieje tylko czekają na okazję, aby dokonać przestępstwa. Załóżmy domofon przed wejściem do budynku lub domku jednorodzinnego. Zainstalujmy dobrej klasy zamki do drzwi wejściowych oraz zadbajmy o oświetlenie na swojej posesji, dookoła budynku i na korytarzu. Zapiszmy cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wszystkich cennych urządzeń. Nie chwalmy się swoim bogactwem i nie zapraszajmy do swojego mieszkania osób, których dobrze nie znamy. No i najważniejsze, patrząc na powyższy przykład, nie nośmy hasła pin do karty w portfelu, tylko zapamiętajmy je.

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)