Konwent Marszałków Województw RP obraduje w Karpaczu

czwartek, 7.9.2023 14:22 0

Dolny Śląsk przejął przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. Dziś w Karpaczu odbyło się uroczyste posiedzenie Konwentu, którym przewodniczył Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Nasz region będzie sprawować prezydencję w Konwencie Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej w drugim półroczu 2023 roku.

- Cieszę się, że jednym z tematów, na których się dziś skupimy jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. To zagadnienie, które na Dolnym Śląsku jest nam szczególnie bliskie i przystępując do naszego projektu reaktywacji połączeń kolejowych w regionie nie spodziewaliśmy się jak entuzjastycznie zostanie on przyjęty wśród mieszkańców regionu. Chcemy chwalić się naszymi sukcesami i dobrymi praktykami. Ale to nie wszystko,  będziemy też dyskutować m.in. o ochronie zdrowia i innych zagadnieniach ważnych z punktu widzenia mieszkańców – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Wydarzenie odbywa się podczas trwającego w tym samym miejscu Forum Ekonomicznego – największego wydarzenia gospodarczo-politycznego w naszej części Europy.Tematami, jakie poruszane były podczas Konwentu były m.in. kondycja systemu ochrony zdrowia w Polsce, promocja polskich regionów podczas Expo 2025 w Osace, możliwości współpracy z UNICEF oraz roli kolei w walce z wykluczeniem transportowym.

Konwent Marszałków Województw RP ma za zadanie reprezentować interesy regionów. Podczas spotkań m.in. analizuje propozycje zmian w ustawach i innych aktach prawnych oraz omawia aktualne problemy samorządów wojewódzkich. Każde takie spotkanie kończy się wypracowaniem oraz podpisaniem wspólnych stanowisk dotyczących spraw istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionów. Następnie dokumenty te trafiają do premiera, ministrów i parlamentarzystów, co wielokrotnie już doprowadziło do korzystnych dla samorządów zmian w aktach prawnych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)