Konferencja promująca kierunki medyczne

poniedziałek, 28.6.2021 14:38 510 0

28 czerwca 2021 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbyła się konferencja promująca kierunki medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem pielęgniarstwa i położnictwa. Miejsce konferencji nie było przypadkowe, bowiem PWSZ w Wałbrzychu od 2016 r. kształci przyszłe pielęgniarki.  

Na potrzebę kształcenia pielęgniarek i położnych wskazywali zarówno Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, prof. Robert Wiszniowski, Rektor Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, jak i dyrektorzy wałbrzyskich szpitali oraz Pogotowia Ratunkowego. Goście podkreślali, że na wielkie uznanie zasługuje każda inicjatywa, która ma na celu pozyskiwanie nowych kandydatów, którzy chcieliby wykonywać w przyszłości te zawody medyczne. Przykładem właśnie takiego działania jest inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w formie programów stypendialnych dla studentów kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Jest to bardzo duże wsparcie finansowe i pomoc dla młodych ludzi.

Jako samorząd województwa od 2019 roku realizujemy Program Stypendialny dla studentów III roku kształcących się na kierunkach pielęgniarstwo oraz położnictwo. W poprzednich edycjach stypendium było przyznawane na okres 9 miesięcy, a jego wysokość wynosiła 1000 zł. Warunkiem otrzymania stypendium było uzyskanie średniej ocen na poziomie co najmniej 4,2 oraz deklaracja o podjęciu zatrudnienia w marszałkowskich podmiotach medycznych na okres 3 lat. Chcemy w ten sposób zachęcić młodzież do podejmowania pracy w dolnośląskich szpitalach. W tym roku również zaplanowaliśmy kolejną edycję naszego Programu Stypendialnego. Gorąco zachęcam wszystkich studentów pielęgniarstwa i położnictwa do śledzenia strony internetowej Urzędu Marszałkowskiego. Ogłoszenie o naborze wniosków powinno pojawić się już we wrześniu.mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski 

Pielęgniarki i położne odgrywają bardzo ważną rolę w procesie opieki nad pacjentami. Do wykonywania zawodów medycznych uznawanych za zawody zaufania publicznego, oprócz szerokiej wiedzy, potrzebne jest przede wszystkim powołanie do niesienia pomocy innym. Należy podkreślić, że jest to praca wykonywana w szczytnym celu, jakim jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.

Rozwój kierunków medycznych w obecnej dobie nie jest jedynie koniecznością a przede wszystkim staje się służbą na rzecz niesienia pomocy innym.  Pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i wiele tego typu zawodów w ramach współczesnej, rozwijającej się służby medycznej przynosi nie tylko satysfakcję z tytułu pełnienia tak ważnej społecznie i odpowiedzialnej roli w zawodzie medycznym, ale staje się w zasadzie ukierunkowaną misją realizacji jakże coraz bardziej skomplikowanej profilaktyki zdrowotnej. W zgodzie z dzisiejszymi trendami uczelnie z możliwościami prowadzenia kierunków medycznych powinny rekrutować najlepsze i najlepszych kandydatów i zaszczepiać w ich umysłach i duszy podstawowe założenie wynikające z sentencji primum non nocere (z łac. „po pierwsze nie szkodzić”) – mówi prof. Robert WiszniowskiRektor PWSZ w Wałbrzychu

W związku z ogromnym postępem w dziedzinie medycyny, w ciągu ostatnich lat wzrasta zakres umiejętności i wiedzy, jakie są wymagane od wyspecjalizowanej pielęgniarki. Obecnie średnia wieku pielęgniarek wynosi 55 lat, a wśród położnych 53 lata. Prognoza wskazuje, iż do 2025 r. liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o 16 761, a do 2030 r. o 36 293. Wiele pielęgniarek i położnych kończy swoją aktywność zawodową i odchodzi na emerytury, dlatego potrzebna jest nowa, wyspecjalizowana kadra medyczna. Szpitale wojewódzkie, powiatowe, przychodnie i inne placówki ochrony zdrowia dysponują dużą ilością miejsc pracy. Zaletą jest również to, że od kilku lat można zauważyć stopniowo wzrastające wynagrodzenia wśród tych zawodów. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)