komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

poniedziałek, 13 lipca 2020

Henryka, Kingi

Kolejny etap znoszenia obostrzeń - pozbędziemy się maseczek?

środa, 27.5.2020 11:36 , komentarze: 0 , odsłony: 223
kategorie artykułu:

27 maja po godz. 11 rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, oraz ministrów Piotra Glińskiego i Łukasza Szumowskiego dotycząca kolejnego etapu znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. 

Premier zapowiedział, że w niedługim czasie będzie redukowana liczba łóżek dedykowanych chorym na COVID-19. Wspomniał o zwiększającej się liczbie ozdrowieńców a także o zwiększającej się liczbie wykonywanych dziennie testów. Zaznaczył, że  właśnie w związku z tak optymistycznymi danymi możliwe jest dalsze odmrażanie gospodarki.

Od 30 maja zmieniają się zasady noszenia maseczek. Na otwartym terenie noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe, natomiast nadal obowiązkowe jest zachowanie dystansu społecznego. Od soboty zdjęte zostaną również ograniczenia w handlu i gastronomii, tzn. nie ma już ograniczenia liczby osób przebywających na terenie sklepu czy restauracji, pozostaje jednak nakaz zachowania reżimu sanitarnego.
Zniesiony zostaje limit wiernych w kościołach i w trakcie uroczystości pogrzebowych. Możliwe jest również organizowanie zgromadzeń publicznych do 150 osób, w tym np. koncerty plenerowe.

Nadal obowiązuje nakaz zachowania dystansu 2 m od osób znajdujących się w pobliżu. Noszenie maseczek jest zalecane tam, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.
Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Od 6 czerwca w weselach może uczestniczyć do 150 gości, a goście weselni nie muszą nosić maseczek.
Otwarte mogą być kina, filharmonie, teatry, domy kultury, przy czym pojemność widowni może być wypełniona w maksimum 50% i wszyscy widzowie muszą mieć maseczki. Jak podkreślił minister Gliński jest to możliwość, a nie obowiązek.
Otwarte mogą być również kluby fitness, salony masażu, baseny, sale zabaw, parki rozrywki. Wyjątek to dyskoteki i kluby. Nadal obowiązywać będzie reżim sanitarny.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness, jednak właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy premier Morawiecki potwierdził, że rząd jest w trakcie tworzenia protokołów umożliwiających udział kibiców w rozgrywkach piłkarskich.

 

Wasze komentarze

sobota, 11.7.2020 07:30
czwartek, 9.7.2020 09:32
1
poniedziałek, 6.7.2020 14:31
sobota, 4.7.2020 11:00
wtorek, 30.6.2020 10:36
poniedziałek, 29.6.2020 10:57
4
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele